A+A-

Doğum Kontrol Hapı Saç Gürleştirme

Doğum kontrol hapı saç gürleştirme etkisi, saç dökülmesini önler mi yada saç çıkarır mı? Gibi bir çok bayanlar hatta erkekler taragından merak edilen bir konudur. Genelde şunu söyleyebiliriz doğum kontrol haplarının içinde bulunan antiandrojenik erkileri olan bu ilaçlar erkek tipi saç dökülmesini önlemede oldukça etkili olur. Etkisinin olmasındaki sebep östrojen testosteron hormonunu baskılayarak saç foliküllerinin zarar görmesini engeller. Testosteron hormonu saç kökü hücrelerine bağlanarak 5α redüktaz enzimiyle birlikte dht hormonuna ve pgd2 prostaglandin artışına neden olur. Bu durum bir takım dengeleri bozarak saç derisinde gerginliğe, hücre aktivitesini azaltmaya başlar. Sonucunda incelen saçlar, zamanlarda kalıcı saç kaybına neden olur. Kadınlarda orta yaşlarda tepe bölgesi saç seyrekliğine yol açar.

Doğum kontrol hapları vücudunuzdaki hormon dengesini ayarlayarak çalışır. Diane 35 gibi hapların içinde bulunana etinil estradiol (östrojen) ve spreteron asetat (progesteron) güçlü bir antiandrojenik etki gösterir.

 Doğum Kontrol Hapı Saç Gürleştirme

Saçınızın büyüme döngüsü hormonlardan etkilendiğinden, doğum kontrol hapı (veya aslında bobinler, enjeksiyonlar, yamalar ve vajinal halkalar dahil herhangi bir hormonal doğum kontrol ilacı) kullanıyorsanız saçlarınız etkilenebilir. Bazıları için bu durum saç dökülmesi olarak kendini gösterir.

Doğum kontrol haplarına bağlı iki tür saç dökülmesi olduğunu lütfen unutmayın: saç incelmesi ve saç dökülmesi. Farklı semptomları vardır ve farklı şeylerden kaynaklanırlar.

Saç incelmesi (hacim azalması veya kadın tipi saç dökülmesi olarak da bilinir) zamanla yavaş yavaş gerçekleşir ve kalıtsal bir durumdur. Bu makale öncelikle doğum kontrol hapları ile saç dökülmesinin şiddetlenmesi arasındaki bağlantıya odaklanmaktadır.

Saç dökülmesi (telogen effluvium olarak da bilinir) hemen fark edilir ve vücudunuzdaki bir rahatsızlık, dengesizlik veya şoktan kaynaklanır. Doğum kontrol yöntemlerinin saç dökülmesini nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi için lütfen diğer konularına bakın.

Doğum Kontrol Hapı Saç Yoğunluğunu Nasıl Etkiler?

Saç hacminin azalması (saç incelmesi), saç köklerinin androjenlere (erkeklik hormonları) duyarlı olduğu, ebeveynlerden herhangi birinden alınan genetik bir durumdan kaynaklanır. Tüm kadınların vücudunda doğal olarak androjenler bulunur, ancak yalnızca bazılarında bunlara tepki veren kıl kökleri bulunur. Eğer bu duyarlılığa sahipseniz, bir kez tetiklendiğinde saç kökleriniz yavaş yavaş küçülecek ve yıllar içinde yeniden incelip büyüyecektir. Bu, saçınızın hacmini ve uzunluğunu azaltır ve sonuçta saç derinizin daha görünür olmasını sağlar.

Bazı doğum kontrol hapları bu incelme sürecini yavaşlatabilir veya durdurabilir çünkü östrojen seviyenizi artırır ve/veya testosteron seviyenizi azaltır. Testosteron seviyesi azalması aynı zamanda vücutta bağışıklık hirsutizm tüylenme oluşmasını da azaltır.

Diğer doğum kontrol hapları androjen (erkeklik hormonu) seviyenizi yükseltebilir. Bu haplar saç dökülmesini tetikleyebilir veya kötüleştirebilir.

Saçınızın doğum kontrol hapına tepki verip vermeyeceği, saç foliküllerinizin hapın içerdiği hormonlara ne kadar duyarlı olduğuna bağlıdır. Bu aynı zamanda bireysel vücut kimyanıza ve vücudunuzun ilaç metabolizmasına da bağlıdır. Bazı kadınlar saçlarının haptan hiç etkilenmediğini belirtmektedir.

Doğum kontrol hapı saç için nasıl kullanılır?

Oral kullanımdan ziyade topikal olarak saç losyonu yapmak daha güvenlidir. Saç losyonları on uzun süre saç diplerinde beklemesi sakalptan emilmesini sağlar. Östrojen ve progesteron hormonları testosteron/ dht hormonuyla yarışa girerek saç kökü hücre reseptörlerine bağlanarak etki eder. Testosteron hormonu olumsuz etkilerini bu şekilde azaltmış olur

Doğum kontrol hapı saç çıkarır mı?

Saç dökülmesi yaşıyorsanız (veya ailenizde genetik olarak saç dökülmesi öyküsü varsa), progestin yerine daha yüksek düzeyde östrojen içeren bir doğum kontrol hapı seçmek saçınız için genellikle en iyisidir. Bunun nedeni östrojenin saçınızı büyüme aşamasında daha uzun süre tutmaya çalışması, progestinin ise sisteminiz üzerinde androjenik etkilere sahip olabilmesidir.

Saç büyümesini teşvik edebilen doğum kontrol haplarına örnekler: Yasmin, Dianette, Valette, Cilest. Bu haplar bazen yalnızca androjenik incelmesi olan kadınlarda saç dökülmesiyle mücadele etmek için reçete edilir.

Saç incelmesine neden olabilecek veya daha da kötüleştirebilecek doğum kontrol haplarına örnekler sadece progesteron içeren haplar yazılabilir bunlar örneğin: Microgynon, Loestrin vs.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Diane 35, yasmin yada yazz gibi doğum kontrol hapı saç dökülmesini önler mi, yeni saç çıkarır mı yada saçı gürleştirir mi, bu tip ilaçlar topikal olarak erkek

Doğum kontrol hapı saç döker mi?

Oral kontraseptif kullanmaya başladığınızdan veya durdurduğunuzdan beri saçınızın yoğunluğunda bir değişiklik, saç derisinde saç dökülmesinin arttığını veya yüzünüzde tüylerin çıktığını fark ederseniz, doktorunuza ve/veya bir dermatoloğa danışmanızı öneririz.

Lütfen unutmayın: Herhangi bir doğum kontrol hapını değiştirmeden, başlatmadan veya durdurmadan önce mutlaka doktorunuza veya jinekoloğunuza danışın.

Lütfen unutmayın: Herhangi bir doğum kontrol hapını değiştirmeden, başlatmadan veya durdurmadan önce mutlaka doktorunuza veya jinekoloğunuza danışın.

Doğum kontrol hapı saç gürleştirir mi?

Östrojen hormonu bulunan haplar saç gürleştirmede etkisi bulunur. Östrojen saçın büyüme evresini uzatarak saçların daha dolgun çıkmasını sağlar. Östrojen saç köklerini besleyen damarlarda kan dolaşımını artırır trombosit oranında belirgin artış yaparak saç beslenmesini artırır. Ancak bu tür hapların ciddi sayılabilecek yan etkileri bulunur. Bunların başında kan pıhtılaşma oranını artırırarak damar tıkanıklığı riskini artırabilir.

Doğum kontrol hapı saça iyi gelir mi?

İçinde östrojen bulunana ilaçlar bazı saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Var olan saçların kalitesini artırır saçı gürleştirebilir.

Şampuan içine doğum kontrol hapı katmak

Görünürde olumlu etkisi olduğuna inanılan ancak saç dökülmesine hiçbir olumlu katkısı olmayan bir yöntemdir. Nedeniyle şampuan içinde bu hapların çözülmemesi, erken madde oranı çok düşük kalması, kafa derisinde bekleme süresinin 3 dakika gibi kısa olması ve temizleyici ürünün içine karıştırılması bu haptan verim alınmasını engeller. Hormonların deriden emilim süresi en az 1 saat ıslak olarak beklemesi gerekir.

Eğer doğum kontrol hapı şampuan içine katmak isterseniz 2 paket cyclo progynova ilacını 20 ml alkolde çözün içine katın.

Topikal östrojen losyonu hazırlama

İçerisinde etinil estradiol bulunan Diane 35 gibi bir ilaçtan 2 kutu katarak saç losyonu yapabilirsiniz. 100 ml şişe içine hapları ezip toz hale getirin, şişe içine 40 ml etil alkol ve 20 ml propilen glikol katın 30 dakika süre bekletin. Karışımı hafifçe karıştırıp alkol içinde iyice dağılmasını sağlayın çözülsün. Süre sonunda üzerine distile su katıp tamamlayın. Şişeyi benvari usülü 40 derece suda 10 dakika ısıtın. Sonrada çalkalayıp bir gün bekletip saç diplerine 1 ml her tarafa uygulayın. En az 3 saat saçta kalmasını sağlayın. Her gün düzenli kullanım.