Güncelleme 26.10.2023,23:35
A+A-

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkek tipi saç dökülmesi nasıl önlenir dökülen saçlar tekrar çıkar mı? Günümüzde saç dökülmesi kadın – erkek pek çok insanın sıklıkla başına geldiği sorunlardan biridir. Erkeklerin yarısı 30 yaşına kadar saçlarını kaybetmeye başlar. Ön saç çizgisi yanlardan geriye doğru açılmaya başlar ve ömür boyu devam eder. Sonunda vertex bölgesi tamamen açılana kadar kalıcı saç kaybı oluşur.

Saç dökülmesini önlemenin en iyi yollarından biri, hayatınızdaki tüm stres nedenlerinden kaçınmaya çalışmaktır. Özellikle seks hormonu olan testosteronun dokularda androjenik etki göstermesi için dht hormonuna dönüşerek saç kaybına neden olmaktadır. Diğer saç dökülmeleri sebep olan etkenler ortadan kaldırıldıktan sonra düzelmektedir.

Saç dökülmelerini azaltmak için bu diyetin işe yaradığını bildiren bir çalışma vardır. Beslenmenize bu besinleri eklemek acı biber, zencefil kökleri ve birçok iyi sebze kafa derisinde iyi bir kan akışını artırmak için teşvik eden yiyecek türleridir.

Saçın öncelikle proteinden yapıldığını bilmelisiniz, bu nedenle protein bakımından zengin bir diyete sahip olmak mantıklıdır.

Yüksek yağlı diyetlerden kaçının, çünkü bu testosteron seviyelerini artırabilir (ve bu saç dökülmesine bağlıdır).

Balık, tavuk, yumurta, badem, fasulye ve yoğurt gibi proteinlere tüketmeye özen gösterin.

Soya sütü ve fasulyesi, diyetinize hem proteinlerde yüksek hem de kötü yağlar bakımından düşük olması için çok iyidir.

Daha fazla saç büyümesine sahip olmak ve kelliği önlemek istiyorsanız, silikan içeren bitkileri sıklıkla tüketilmesi gerekir.

Vücudumuz vitamin ve mineralleri emmesine yardımcı olmak için silika kullanır ve diyetinizde silika yoksa, vitaminlerinizi yemek çok yardımcı olmayabilir.

Silika salatalık, yeşil ve kırmızı biber, fasulye filizi derisinde bulabilirsiniz ve besin değerlerini koruyacakları için bu yiyecekleri çiğ yemenizi öneririz.

Diyetinizin içermesi gereken ve saç dökülmesini önlemenize yardımcı olacak önemli bir mineral Demir’dir.

Bu mineral, kanın vücudumuzun farklı organlarına ve bölümlerine oksijen taşıyan kısmı olan hemoglobinin üretilmesine yardımcı olur.

Saç dökülmesi, diyet, ilaçlar, mineral eksikliği ve stres dahil olmak üzere onu tetikleyebilecek farklı faktörlere sahiptir.

Saç dökülmesini önlemek ve icelmiş saçları kalınlaştırmak için biotin içeren gıdaları tüketmelisiniz.  Genelde biotin tabletleri yaygın olarak kullanılır.

Nüfusun yaklaşık üçte biri bundan muzdariptir ve bu üçte birinin binlercesi kadındır.

Sizi endişelendiren saç incelmesinin nedeni ne olursa olsun, çok fazla saç kaybı yaşamadan önce mutlaka kendiniz için doğru, düzenli bir tedaviye başlamak gerekir. Etkinliği kanıtlanmış kullanıcı yorumlarına bakarak bir tedaviy uygulamanız yararınıza olur.

 Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Öneriler

Saçınızın sağlığını korumak için aşağıdaki yöntemleri yapabilirsiniz:

 • Saçlarınıza sürekli ısııl fön işlemi uygulamayın çünkü bu alışkanlıklar saçınızı yapan proteinleri zayıflatır, kırılganlığa ve kolay kopmalara yol açar. Saçlar kendiliğinden kurusun bu yönte saç deriniz için en iyisidir. Saçınızı nasıl şekillendirdiğinize ve yıkadığınıza dikkat edin, çok sert şampuanlar kullanmayın ve mümkünse SLS ve parabenlerden içermeyen bitkisel sertifikası olan organik ürünler kullanın.
 • Sadece şampuanlar değil, organik jel ve saç spreyide kullanmaya çalışın. Saçınızı nazikçe tarayın. Yıkadıktan sonra bir havluyla çok güçlü bir şekilde ovalamaktan kaçının, çünkü bu saç kırılmasına neden olabilir. Hassas olun ve bunun yerine doğal olarak kurutun.
 • Stresi hayatınızdan çıkarmaya çalışın, tüm vücudunuza zarar verir ve saçlarınızın döklme sürecine katkıda bulunur. Uyku saç sağlığını geri kazandırdığı için en az 8 saat uyuduğunuzdan emin olun ve düzenli egzersiz yapın bu, stresi azaltır ve kafa derisi dahil olmak üzere daha iyi dolaşımı teşvik eder.

Saç incelmesini durdurmak için, kafa derisi kan dolaşımını hızlandırın

Hemoglobin iyi bir seviyede tutulursa, oksijen düzgün bir şekilde tüm dokulara dağıtılır. Farklı durumda, vücudumuzun ekstremiteleri zayıf bir oksijenlenmeye sahip olabilir ve saçlarımızın sağlığı için kötü sonuçlar doğurabilir.

Kurutulmuş meyveler, hurmalar, yapraklı sebzeler ve tam tahıllı tahıllarla diyetinize daha fazla demir ekleyebilirsiniz.

Sadece bu basit talimatları takip ederek, saç dökülmesini etkili bir şekilde önlemek için yolunuza devam edeceksiniz.

İLGİLİ KONU

Saçların yanlardan açılması nasıl engellenir, Saçların yanlardan açılması birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Bu nedenle sorunun kökenini belirlemek için bir

DHT İnhibitör Kullanabilirsiniz Bunlar

 • Proscar (Finasterid ve Propecia olarak da adlandırılır)
 • Dutasterid (Avodart)
 • Estradiol topikal losyonu (Diane35, Divina)
 • Spiro losyon (Aldactone)

Farklı Androjen Bloker Türleri

 • Topikal Spironolakton adı verilen, kafa derisine uygulanması gereken
 • Revivogen, ayrıca doğrudan kafa derisine de uygulanır
 • Topikal finasterid ve östrojen içeren losyonlar
 • Ünlü Ketokonazol Nizoral Şampuan
 • Ru58841 topikal losyon

Farklı Saç Büyüme Uyarıcıları Yürleri

 • Arginine
 • Minoksidil
 • Saf kafein
 • Lazer Tağı, fotoğraf terapisi olarak da bilinen Düşük Seviyeli Işık Terapisi (LLLT) kullanan birden fazla üreticiden bir cihaz
 • Azelaik asit, retinoik asit

Bu terapi birkaç yıl önce FDA tarafından onaylandı, sanırım 2007’de.

Bu tedavi aynı zamanda kırmızı ışık terapisi, düşük seviyeli lazer tedavisi, yumuşak lazer, fotobiyomodülasyon ve soğuk lazer olarak da bilinir.

Saç protezi ameliyatı çeşitleri

Saç ekimleri veya Saç greftleri olarak da bilinir.

DHT bağışıklığı olan sağlıklı saç kökleri kafa derisinin ense bölgesinden alınır ve etkilenen bölgelere nakledilir.

Kafa derisi genişleme cerrahisi:

Kafa derisinin saç büyüme alanı bir süre boyunca uzatılır ve yeterince büyük olduğunda saçsız alanın üzerine çekilir.

Kafa derisi küçültme ameliyatı:

Kafa derisinin kel bölgesi alınır ve onu çevreleyen saç büyüme bölgeleri bölgeye gerilir ve dikilir.

Kafa Derisi Flep Cerrahisi:

Saç derisinin uzadığı bir bölge, saç dökülmesinin zarar verdiği bir alana yeniden konumlandırılır.

Kafa derinizin üst kısmına kan akışını teşvik etmek ve kelliği önlemek ve durdurmak için etkisi kanıtlanmış DHT ingibitör ilaçlar, loayonlar, vitaminler kullanılmalıdır bilmelisiniz ki DHT’yi (saç köklerine saldıran testosterondan türetilen bir hormon) devre dışı bırakmak için kimyevi yöntemlerin yanında doğal bir program da çok tavsiye edilir.