Güncelleme 07.11.2023,12:01
A+A-

Finasterid Kullananlar Yorumları

Finasterid kullananlar bu ilacın ne için, saç için nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirler. Bu ilaç, kafa derisinin tepesinde ve ortasında erkek tipi kellik (androgenetik alopesi) tedavisinde kullanılır. Sadece yetişkin erkekler tarafından kullanılmalıdır.

 Finasterid Kullananlar Yorumları

Bu ilaç, doğal bir vücut hormonunun (DHT) miktarını azaltarak çalışır. DHT miktarının azaltılması, saçların yeniden büyümesinin artmasına ve saç dökülmesinin yavaşlamasına neden olur. Vücudun diğer bölgelerindeki saç büyümesi finasteridden etkilenmez.

Propecia ve proscar finasterid etken maddesini içerir. Daha çok bilgi için kullanıcıların sorularını göz atabilir finasterid kullananlar yorumları konusuna bakabilirsiniz.

Kadınlar ve çocuklar bu ilacı kullanmamalıdır.

Finasterid, prostat kanserinin önlenmesi için onaylanmamıştır. Çok ciddi bir prostat kanseri türü geliştirme riskini biraz artırabilir. Faydaları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Finasterid Nasıl kullanılır

Finasterid almaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınız tarafından sağlanan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Bilgilerle ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı ağızdan, yemekle birlikte veya ayrı olarak, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde alınız.

Finasterid içeren Propecia 1 mg olarak günde 1 tane aç yada tok karna fark etmez 1 barsak su ile alınmalıdır. Eğer proscar kullanacaksanız her 1 tablet 5 mg finasterid içerir. Bir tableti 5 eşit parçaya bölüp günde 1 mg olarak alınmalıdır.

İlacı kullanmaya başladıktan sonra 12 ay boyunca sürekli aynı saatte alınmalıdır. İlk 6 ay içinde saçlarda dökülmeler, incelemeler yaşanabilir.

Tablet ezilir veya kırılırsa, hamile bir kadın veya hamile kalabilecek bir kadın tarafından kullanılmamalıdır (ayrıca Önlemler bölümüne bakınız).

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın. Bir faydanın fark edilmesi 3 ayı bulabilir.

Saçınızın büyümesini sürdürmek için bu ilacı almaya devam etmelisiniz. Finasterid almayı bıraktığınızda, saç miktarındaki herhangi bir artış genellikle 12 ay içinde kaybolur.

Durumunuz devam eder ya da kötüleşirse lütfen doktorunuzu bilgilendirin.

İLGİLİ KONU

Diane 35 kullananlar ilaç kullanımıyla ilgili yorumlarını konu altından paylaşım yapabilirler. Diane 35 ne için kullanılır, bu ilaç 2 fazlı hormon içerir,

Finasterid Yan etkileri

Azalmış cinsel yetenek/arzu oluşabilir. Bazı erkeklerde, bu ilaç seks sırasında salınan meni miktarını azaltabilir. Bu zararsızdır, ancak bazı erkeklerde tedaviyi bıraktıktan sonra bile devam etmiştir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

Doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse hemen doktorunuza bildirin:

 • Memede yumru
 • Meme başı akıntısı
 • Meme büyüme/hassasiyet/ağrı
 • Libido azalması
 • Ereksiyon olamama
 • Testislerde ağrı
 • İdrar yapamama

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın. Ciddi bir alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir:

 • Döküntü
 • Kaşıntı/şişme (özellikle yüz/dil/boğazda)
 • Şiddetli baş dönmesi
 • Nefes almada zorluk

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Finasterid Kullanımı Uyarıları

Finasterid almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle aşağıdakileri söyleyin:

 • Karaciğer hastalığı
 • Prostat kanseri
 • Enfeksiyonlar
 • İdrar sorunları

Finasterid çocuklarda kullanılmamalıdır.

İlaç deri yoluyla emilebilir. Tabletin film kaplaması kırılmış veya tablet ezilmişse, hamile olan veya hamile kalmayı planlayan bir kadın tarafından kullanılmamalıdır. Gelişmekte olan bir erkek bebeği finasteride maruz bırakmak, cinsel organlarda anormalliklere neden olabilir.

Bu ilaç, özellikle hamilelik veya emzirme döneminde kadınlarda kullanılmamalıdır. Doğmamış veya emziren bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

İlaç Etkileşimleri

Sağlık uzmanlarınız (doktorunuz veya eczacınız gibi) olası ilaç etkileşimlerinin zaten farkında olabilir ve bunun için sizi izliyor olabilir. İlk önce kontrol etmeden herhangi bir ilacı başlatmayın, durdurmayın veya dozunu değiştirmeyin.

Bu ilacı kullanmadan önce, kullanabileceğiniz tüm reçeteli ve reçetesiz/bitkisel ürünleri doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz.

Bu ilaç, prostat kanserini saptamak için kullanılan kan testinin sonuçlarını etkileyebilir (prostata özgü antijen veya PSA seviyeleri). PSA testi yaptırdıysanız, laboratuvar personelinin ve doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Bu belge tüm olası etkileşimleri içermemektedir. Bu nedenle bu ürünü kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza kullandığınız tüm ürünleri söyleyiniz. Tüm ilaçlarınızın bir listesini yanınızda bulundurun ve listeyi doktorunuz ve eczacınızla paylaşın.

Aşırı doz

Birisi aşırı doz aldıysa ve bayılma veya nefes almada zorluk gibi ciddi belirtiler varsa, 911’i arayın. Aksi takdirde hemen bir zehir kontrol merkezini arayın. ABD sakinleri yerel zehir kontrol merkezlerini 1-800-222-1222 numaralı telefondan arayabilirler. Kanada sakinleri bir eyalet zehir kontrol merkezini arayabilirler.

Uyarı

Bu ilacı başkalarıyla paylaşmayın.

Göğüslerinizi ve testislerinizi muayene etmek için doktorunuzun talimatlarına uyun ve herhangi bir yumru varsa hemen bildirin.

Kaçırılan Doz

Bir dozu atlarsanız, hatırladığınız anda onu alınız. Bir sonraki dozun zamanı yakınsa, kaçırılan dozu atlayın. Bir sonraki dozunuzu normal zamanında alınız.