Güncelleme 26.10.2023,23:35
A+A-

Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Genetik saç dökülmesi nasıl önlenir, aynaya her baktığınızda saç çizginizin gerilediğini, saçlarınızın azaldığını düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. 50 yaş ve üzeri erkeklerin yarısından fazlasında saç dökülmesi sorunu yaşıyor. 70 yaşında her 5 erkekten 4’üne genetik saç dökülmesi görülüyor.Peki bu durum neden yaşanıyor? Bu genellikle aile ağacınızı suçlayabileceğiniz bir şeydir, ancak altta yatan başka olası nedenler de vardır.

Genetik Yatkınlık Sorumlu Genler

Erkek tipi kellik – buna androgenetik alopesi dendiğini duyabilirsiniz – ebeveynlerinizden aldığınız genler tarafından tetiklenir. Tam olarak nasıl kalıtsal olduğu net değil, ancak ailelerde sürekli aktarımlar gösteriyor. Bu nedenle, kel olan yakın akrabalarınız varsa, sizde de bu durumun olma olasılığı daha yüksektir.

Doktorlar, belirli hormonal değişikliklerin neden saç köklerinin küçülmesine neden olduğunu veya çoğu erkek için kelleşme sürecinin neden yavaş yavaş aynı düzende gerçekleştiğini tam olarak anlamıyorlar. Saçlar ilk olarak genellikle şakaklarınızın ve tepenizin üzerindeki saç çizgisinin gerilmesi ve incelmesiyle başlar.

Aile geçmişinize bağlı olarak, erkek tipi kellik ergenlik çağından itibaren başlayabilir. Saçınız sadece incelmekle kalmaz, aynı zamanda yumuşak, ince ve seyrelmeler de oluşur. Uyarı işaretlerini yeterince erken fark ederseniz, kelleşmeyi önlemeye yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar hakkında daha fazla bilgi edinin.

 Genetik Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Tıbbi Konular

Geçici saç dökülmesi , anemi veya tiroid sorunları gibi tıbbi bir sorunun işareti olabilir. Protein ve demir açısından düşük bir diyet de saçınızın incelmesine neden olabilir.

Şeker hastalığınız veya lupusunuz varsa saç dökülmesi riskiniz daha yüksektir.

Saç dökülmesi, aldığınız bazı ilaçların yan etkisi olabilir :

  • Kanser İlaçları
  • Artrit
  • Depresyon Belirtileri
  • Gut Hastalığı
  • Yüksek Tansiyon
  • Kalp Sorunları

Radyasyon tedavisi veya kemoterapi yaygın saç dökülmesine neden olabilir, ancak genellikle tedaviler sona erdiğinde saçlarınız zamanla tekrar uzar.

Stres veya Ani Zayıflamak

Diyet yaparak hızlı kilo verme veya aşırı kilo kaybı, şiddetli fiziksel veya duygusal şok durumları, ameliyat, hatta ateş ve grip birkaç ay sürebilen saç dökülmesine neden olabilir.

Enfeksiyonlar

Saçkıran gibi şeyler kafa derisinde ve kel noktalarda pullu lekeler oluşturabilir. Genellikle kalıtsl sebeplerle ortaya çıkan saç kıran kafa derisinde 1 tl gibi büyüklüğünde açılmalar oluşturur. Sebebi tam olarak bilinmese bağışıklık sistemindeki bir sorundan dolayı ortaya çıktığı bilinir. Kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur. Uygun tedavile ile saç genellikle tedaviden sonra tekrar uzar.

İLGİLİ KONU

Alopecia sprey procapil içeriğiyle saç dökülmesini önlemek, saçları güçlendirmek ve dökülen saçları tekrar çıkarmak için üretilmiş etkili bir saç losyonudur.

Bağışıklık Sisteminiz

Başınızın çeşitli yerlerinde çeyrek büyüklüğünde yuvarlak kel noktalar bırakan ani saç dökülmeniz varsa, alopesi areata adı verilen genetik bir rahatsızlığınız olabilir. Genellikle çocuklukta başlar. Yakın bir aile üyesinde varsa, sahip olma olasılığınız daha yüksektir.

Vücudunuzun kendi bağışıklık sistemi saç köklerinize saldırır ve küçük saç lekelerinin dökülmesine neden olur. Ağrı veya hastalık yoktur ve bulaşıcı değildir. Saçlarınız tekrar uzayabilir, ancak yine dökülebilir.

Dürtü Kontrol Bozukluğu

Bazı insanlar, trikotillomani olarak bilinen kronik bir durum olan kafa derisinden, kaşlardan veya başka bir yerden kendi saçlarını çekme dürtüsüne sahiptir. Yetişkinlerin ve gençlerin %1-2’sini etkileyebilir.

Traksiyonel Alopesi

Saç derisinin üstündeki ve yanındaki saçların sıkıca arkaya doğru bağlanıp çekildiği yerde at kuyruğu, örgüler veya tokalar takmak, traksiyon alopesi adı verilen geçici saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca sıcak yağ uygulamaları ve perma uygulamaları saç köklerinize zarar verebilir.

Yanlış Bilgiler

Saç dökülmesiyle ilgili çoğu yanlış olan bir dizi yaşlı kadın hikayesi vardır. Örneğin:

  • Bir bezbol şapkası veya başka şapka takmak size “şapka saçı dökebilir” görüntüsü verebilir, ancak saç dökülmesine yol açmaz. Şapkalar ve saç dökülmesiyle ilgili efsaneler hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Klorlu havuzda veya tuzlu suda yüzmek de öyle .
  • Güneş kremi saçınızın dökülmesine neden olmaz, ancak saç çizginizin azaldığı bölgeleri korur.
  • Saç kurutma makineleri saçınızın daha kırılgan olmasına neden olabilir ancak kalıcı saç dökülmesine neden olmaz.