Güncelleme 26.10.2023,23:33
A+A-

Konazol Şampuan Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Konazol şampuan saç dökülmesine iyi gelir mi, ketokonazol içeren şampuanlar andro genetik saç dökülmesini önlemede etkisi olur mu? Saç dökülmesini önlemek için reçetesiz satılan tedaviler hakkında bilgi aradıysanız, ketokonazolü duymuş olabilirsiniz.

 Konazol Şampuan Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Ketokonazol, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan mantar önleyici bir ilaçtır. Bazı araştırmalar, mantar enfeksiyonlarını tedavi etmenin yanı sıra, ketokonazolün erkek tipi kellikten kaynaklanan saç dökülmesini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Araştırmacılar, ketokonazolün bunu erkeklerde saç dökülmesinden sorumlu hormon olan DHT’yi etkileyerek yapabileceğine inanıyor.

Ketokonazol, saç dökülmesini önleme rutinine güvenli ve faydalı bir katkı olsa da, mucize bir saç dökülmesi tedavisi de değildir.

Birçok reçetesiz saç dökülmesi tedavisi gibi, ketokonazolün saç sağlığınız için neler yapabileceği ve yapamayacağı konusunda birçok efsane ve söylenti var.

Aşağıda, saç dökülmesi için reçetesiz bir tedavi olarak ketokonazol hakkında en yaygın efsanelerden bazılarını listeledik.

Ketokonazolün saçınız için neler yapabileceğini ve erkek tipi kellik tedavisi için rutininize nasıl yerleştirebileceğinizi açıklamak için en son bilimsel kanıtları da paylaştık.

Ketokonazol nedir?

Ketokonazol antifungal sınıfına giren bir ilaçtır. Tablet ve krem ​​formunda mevcuttur. Genelde saç derisinde oluşan mantar varlığına karşı etkisi olan bir maddedir, diğer olarak tinea corporis ( saçkıran olarak da bilinir ), tinea cruris ( jock itch ) ve tinea pedis ( atlet ayağı ) dahil olmak üzere birçok yaygın mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır.

Şu anda, ketokonazol mantar enfeksiyonları için nadiren birinci basamak tedavi olarak kullanılmaktadır.

Bunun yerine, genellikle yalnızca daha yeni, daha etkili mantar önleyici tedaviler, bulunabilirlik eksikliği veya yan etkiler nedeniyle kullanılamadığında reçete edilir.

Kafa derisi saçkıran gibi mantar kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi etmek için tasarlanmış bazı şampuanlar da aktif bileşen olarak ketokonazol içerir.

Ketokonazol şampuanları genellikle seboreik dermatit ve kuru saç derisinin neden olduğu kepek tedavisi için pazarlanmaktadır. Yaygın bir ketokonazol şampuan markası Nizoral®’dir.

Ketokonazol Saç Dökülmesini Önler mi?

Erkeklerin saç dökülmesiyle ilgili tartışma forumlarında veya bloglarda zaman geçirdiyseniz, minoksidil ve finasterid ilaçlarının yanı sıra “üç büyük” saç dökülmesi tedavisinden biri olarak önerilen ketokonazol şampuanı görmüş olabilirsiniz .

Ketokonazol şampuanın savunucuları, erkek tipi kelliğe neden olan testosteronun bir yan ürünü olarak üretilen bir hormon olan DHT’nin etkilerini bozabileceğine inanmaktadır.

Erkek tipi kelliğe genetik olarak yatkınsanız, DHT kafa derinizdeki reseptörlere yapışabilir ve zamanla saç köklerinize zarar verebilir.

DHT ve erkek tipi kellik kılavuzumuz bu süreci ve saçınızdaki etkilerini daha ayrıntılı olarak ele alıyor.

Bazı araştırmalar ketokonazolün saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabileceğini gösterse de, ketokonazol ve erkek tipi kellik arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmalar büyük ölçüde karışıktır.

Örneğin, Dermatolojik Terapi dergisinde yayınlanan sistematik bir inceleme , topikal ketokonazol kullanımının saç gövdesinin (saç folikülünden büyüyen saçın fiziksel kısmı) çapını artırabileceğini buldu.

Aynı inceleme, bir çalışmanın ketokonazolün, kıl döngüsünün anagen (büyüme) fazındaki kıl yüzdesinin kıl şaft çapıyla çarpımının bir ölçüsü olan pilary indeksini artırabildiğini bulmuştur.

Ketokonazol Minoxidil’den Daha Etkili mi?

Ketokonazol ile ilgili daha yaygın mitlerden biri, saç dökülmesini tedavi etmede ve önlemede minoksidil gibi FDA onaylı saç dökülmesi ilaçlarından daha etkili olmasıdır.

Gerçek şu ki, ketokonazol saç büyümesi üzerinde bazı olumlu etkilere sahip gibi görünse de, ketokonazolün saç üzerindeki etkileri hakkında minoksidilden daha iyi olduğunu olduğu söylenemez.

Bu efsane , 1990’ların sonlarında Dermatoloji dergisinde yayınlanan tek bir araştırmadan kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Bu çalışmada, araştırmacılar, popüler saç dökülmesi ilacı minoksidil ile %2’lik ketokonazol şampuanın etkinliğini karşılaştırdılar.

Her iki tedavinin de saç boyutunu ve anagen (büyüme) aşamasındaki saç oranını benzer miktarda iyileştirdiğini bulmuşlardır.

Bu çalışmanın bulguları ilginç olsa da, araştırmacıların klinik önemi “daha geniş bir denek grubunda daha fazla kontrollü çalışmayı beklediğini” kaydettiğini belirtmek önemlidir.

Basit bir ifadeyle, minoksidil ile karşılaştırıldığında ketokonazolün etkinliği hakkında ciddi sonuçlara varmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu çalışmanın nispeten küçük boyutuna rağmen, ketokonazolün saç büyüme döngüsü üzerinde bu kadar belirgin bir etkisi olduğunu görmek kesinlikle ilginç.

Saçınızın uzamasını iyileştirmek istiyorsanız, bir ketokonazol şampuan saç sağlığı yığınınıza iyi bir katkı olabilir.

Sadece şu anda bu sonucu destekleyecek yeterli veri olmadığı için kendi başına minoksidilden daha etkili olduğunu var saymayın.

Ketokonazol DHT’yi Engeller mi?

Daha önce bahsettiğimiz gibi bir başka yaygın ketokonazol efsanesi, testosteronun dihidrotestosterona veya DHT’ye dönüşümünü engellemesidir – saç köklerine zarar veren ve erkek tipi kelliğe neden olan erkek hormonu.

Şu anda ketokonazol ve DHT seviyeleri arasındaki bağlantı hakkında çok az bilimsel araştırma var.

Medical Hypotheses dergisinde yayınlanan bir makale, ketokonazolün kafa derisindeki DHT yolunu bozmaya yardımcı olabileceğini ve bunun DHT ile ilişkili saç dökülmesi üzerinde bir etkisi olabileceğini teorileştirdi.

Bununla birlikte, ketokonazolün kafa derisinde veya vücutta DHT seviyelerinde herhangi bir gerçek azalmaya neden olduğunu gösteren büyük ölçekli çalışmalar yoktur.

Bu, potansiyel bir DHT engelleyici olarak ketokonazol şampuanına güvenmemeniz gerektiği anlamına gelir .

Saç çizginiz geri çekilmeye başlıyorsa ve DHT seviyenizi düşürmek istiyorsanız finasterid gibi bilime dayalı bir tedaviyle daha iyi sonuçlar alırsınız.

Ketokonazol Şampuan Dökülen Saçları Geri Çıkarabilir mi?

Ketokonazol şampuanla ilgili diğer bir yaygın efsane, erkek tipi kellik nedeniyle zaten kaybettiğiniz saçları yeniden büyütmenize neden olabileceğidir.

Çoğu efsane gibi, bunda da bir parça gerçek var.

Ketokonazol, erkek tipi kellik sonucu dökülen saçları yeniden çıkaramazken, seboreik dermatit nedeniyle geçici olarak dökülen saçları yeniden büyütmenize yardımcı olabilir .

Seboreik dermatit, geçici saç dökülmesine neden olabilen bir kafa derisi rahatsızlığıdır.

Bazı araştırmalar, seboreik dermatite katkıda bulunan bir mantar türü olan Malassezia’nın saç dökülmesiyle bağlantılı olduğunu bulmuştur.

Bu tip saç dökülmesi, genetik veya DHT’nin etkilerinden kaynaklanmaz ve büyük ölçüde erkek tipi kellik ile ilgisi yoktur.

Ketokonazol, seboreik dermatit için etkili bir tedavi olduğundan, seboreik dermatiti başarılı bir şekilde tedavi ettikten sonra yeniden çıkabileceğiniz saçları, ketokonazol nedeniyle tersine çevrilen “kalıcı” saç dökülmesi olarak yanlış anlamak kolaydır.

Saç dökülmesi için gerçek şu ki, erkek tipi kellik nedeniyle kaybettiğiniz tüm saçlar, ilaçla çok hızlı bir şekilde tedavi etmediğiniz sürece sürekli olarak ilerleme yapar.

Bunun ötesinde, kalıcı olarak dökülen saç parçalarını “yeniden büyütmenin” kanıtlanmış tek yolu saç ekimi ameliyatıdır .

Ketokonazol İhtiyacınız Olan Tek Saç Dökülmesi Tedavisi mi?

Son olarak, ketokonazol hakkında can sıkıcı bir yaygın efsane, saç dökülmesini durdurmak için kullanmanız gereken tek ürün olduğudur.

Bunu anlamak kolaydır. Sonuçta, kim bir hap alıp saç uzatma serumu veya köpüğü uygulamak yerine günlük şampuan kullanmayı tercih etmez ki?

Ne yazık ki, ketokonazol saç dökülmesini tedavi etmede ve yeni anagen tüylerin çıkma oranını artırmada etkili olsa da, finasterid gibi FDA onaylı ilaçlarla eşit düzeyde etkili bir saç dökülmesi tedavisi olduğuna dair bir kanıt yoktur.

Erkek tipi kellikten kaynaklanan şiddetli saç dökülmesi yaşıyorsanız, ketokonazol genellikle tek başına bunu durdurmaya yetmez.

Bu, özellikle DHT’ye karşı çok hassas ve belirgin, kötüleşen saç dökülmesine sahip saçlarınız varsa geçerlidir.

Erkek tipi kelliği durdurmak için DHT seviyenizi önemli ölçüde düşürmeniz gerekir. Bu, ketokonazolü herhangi bir başarı olasılığı ile tek başına kullanamayacağınız anlamına gelir.

Şu anda, çoğu araştırma, erkek tipi kellik için en etkili tedavinin finasterid ve minoksidil kombinasyonu olduğunu göstermektedir.

Bu tedaviler hem büyük miktarda bilimsel araştırma hem de dünya çapında milyonlarca başarılı kullanıcı tarafından desteklenmektedir.

Ayrıca her ikisi de androgenetik alopesi veya erkek tipi kellik tedavisi olarak FDA tarafından onaylanmıştır.

Ketokonazol ve Saç Büyümesinde Sonuç

Ketokonazol şampuanı kullanmanın gerçek bir zararı olmamasına rağmen, özellikle de marketten satın alabileceğiniz bir şampuan yerine kullanmanız yararınıza olabilir. Finasterid ve minoksidil gibi saç dökülmesi ilaçlarının yerine ketokonazol şampuanı yardımcı tedavi ek destek olarak kullanabilirsiniz.

Tek başına ketokonazol şampuanına güvenmek yerine, “üç büyük” yaklaşımını benimseyin ve onu finasterid ve minoksidil ile aynı anda kullanın.

Bu sadece birkaç açıdan saç dökülmesini hedeflemekle kalmaz, aynı zamanda seboreik dermatit veya kafa derisi mantarı gibi her ikisi de ketokonazol şampuan kullanımıyla düzelebilen cilt rahatsızlıklarına yatkınsanız da yardımcı olabilir.