Güncelleme 17.10.2023,18:09
A+A-

Minoxidil Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Saçlarınızda dökülmesinin arttığını fark ettiniz ön kısımlar gerileme yapıp saçlar daha ince mi görünmeye başlarsa vakit kaybetmeden minoxidil kullanmaya başlamanız gerekir. Minoxidil genetik yatkınlık kaynaklı dökülmeler de olası bir çözüm olabilir, ancak birkaç potansiyel ciddi yan etkisi vardır. Minoxil forte, kalıtsal erkek tipi kelliği olan erkeklerde saçları yeniden çıkarmak ve saçları incelmiş kadınlarda saç büyümesine yardımcı olmak için üretilmiştir. Minoxidil ilk olarak rogaine adında üretilmiş bu marka ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından çeşitli uyarılarla onaylanan minoksidil ilacının marka isimlerinden biridir. Yazımızda minoxidil nasıl kullanılır, saçta ne kadar süre kalmalı bunu açıklayalım.

 Minoxidil Saçta Ne Kadar Kalmalı?

Genetik Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkek veya kadın tipi kellik olarak da bilinen androgenetik alopesi, öncelikle genetiğin neden olduğu yaygın bir saç dökülmesi şeklidir. Bu duruma, saç köklerinin küçülmesine ve sonunda yeni saç üretiminin durmasına neden olan dihidrotestosteron (DHT) hormonuna duyarlılık neden olur. Androgenetik alopesi gelişme olasılığı büyük ölçüde genetik tarafından belirlenir ve durumun gelişiminde çeşitli genler rol oynar.

İLGİLİ KONU

Finasterid işe yarıyor mu, bu etken madde proscar yada propecia ilacının aktif maddesidir. Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir sorundur.

Minoxidil Nasıl Kullanılır?

 1. Saçınızı ve saç derinizi iyice yıkayın. Saçınızı dilediğiniz gibi havluyla veya fönle kurutun. Minoxidil’i nemli saç derisine uygulayabilirsiniz.
 2. Ellerinizi soğuk suyla yıkayın temiz olmasına dikkat edin.
 3. Minoxidil iki formda mevcuttur: sıvı ve köpük formu. Kadınlar için %2 erkekler için %5 bulunur.
 4. Sıvı: Aplikatörü 1 ml (0,034 fl oz) minoksidil solüsyonuyla doldurun veya 20 damla saç derisine tüm dökülen bölgelere damlatın. Parmak ucuyla masaj yaparak dağıtım.
 5. Köpük formu: Kutuyu ters çevirin ve yaklaşık 1/2 kapak dolusu köpüğü parmaklarınıza dağıtın.
 6. Saçınızın seyreldiği yerden ayırın ve minoksidili etkilenen bölgeye eşit şekilde uygulayın ve parmaklarınızla ovalayın. Saça derğil saç derisine sürün.
 7. Minoxilden önce jöle, sprey, saç kremi ve köpük gibi diğer saç şekillendirme ürünlerini kullanmayın.
 8. Minoksidili uyguladıktan sonra tamamen kurumasını bekleyin (yaklaşık 20 ila 25 dakika). Yatmadan yaklaşık 2 saat önce uygulayın.
 9. Bu işlemi önerildiği şekilde tekrarlayın. Genellikle bu günde iki kez sabah ve akşam uygulanır.
 10. İlk yıl her gün ikinci yıl günde bir kere kullanmaya devam edin.
 11. Sadece seyrelme oluşan incelmiş yada kelleşme oluşmaya başlamış saçlara kullanın
 12. Etkinin geçici olduğunu anlayın. Minoxidil kellik için kalıcı bir tedavi değildir ve yalnızca her gün, günde en az iki kez kullandığınız sürece etkili olacaktır.
 13. Önerilen miktarda minoksidil kullanın. İlave miktarlar veya daha sık uygulamalar sonuçlarınızı iyileştirmeyecektir, yalnızca ürünü israf etmiş olursunuz.
 14. Bir uygulamayı unutursanız, ertesi gün fazlaca sürmetin aynı şekilde kullanmaya devam edin.
 15. Etkiyi görmek için sabırlı olum. Yeni saçların çıkması genellikle yaklaşık dört ay sürer, ancak bazılarında sonuçlar bundan daha erken alınır. Yeni saç büyümesi şeftali tüyü gibi yumuşak ve tüylü olabilir.
 16. Sonunda büyüyen yeni saçlar normal saçlarınızla aynı renk ve kalınlıkta olacaktır. Bu büyümeyi sürdürmek için minoksidil kullanmaya devam etmeniz gerekecektir.