Güncelleme 26.10.2023,23:53
A+A-

Nizoral Şampuan Kullananlar Yorumları

 Nizoral Şampuan Kullananlar Yorumları

Nizoral şampuan ne için kullanılır, saçlarında aşırı yağlanma, seboreik dermatit, sedef hastalığı, yoğun kepek oluşumu, kaşıntıyı önlemek ve saç derisinde yaşayan mantar bakterisinin yok edilmesini sağlamak amacıyla üretilmiş bir Anti-Dandruff etkisi olan bir şampuandır. Nizoral şampuanın etken maddesi Ketakonazol olan bu şampuan deride mantarların sebep olduğu kabuklanmayı önler, mantarların saçlı deri üzerinde büyümelerini ve çoğalmalarını engelleyerek rahatsızlığı ortadan giderir. İçeriğinde %2 oranında ketakonazol bulunur ve ilaçlı şampuan grubuna aittir. Kullanım alanları içerisinde erkek tipi saç dökülmesini önlemek için yardımcı ürün olarak kullanımı yaygındır. Ketakonazol anti androjenik etkiler göstererek saçlarda kalite kaybına yol açan DHT hormonunun aktivitesini saçlı deride azaltılmasına yardımcı olur. Ketokonazol içeren şampuanlar, hem erkeklerde hem de kadınlarda androgenetik alopesi (genetik tipte saç dökülmesi) için saç dökülmesi tedavisi olarak da kullanılır.

Nizoral reçetesi altında da satılan ketokonazol, testosteronun daha aktif bir formu olan dokularda etki gösteren DHT (dihidrotestosteron) adı verilen bir maddeye dönüştürüldüğünde saç köklerini yok ederek saç dökülmesine neden olan testosteron üretimini azaltmaya çalışır. DHT azalması daha düşük testosteron seviyeleri ile saç kökleri için olumlu yönde büyüme sağlar ve saçlarınız daha sağlıklı ve dolgun bir görünüme kavuşur. Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için şampuan, krem ??ve hap formunda olarak bulunur, ancak saç dökülmesi için yaygın olarak şampuan kullanılır. Yüzde 2 ketokonazol içeren Nizoral şampuan, bir doktor tarafından androgenetik alopesi için saç dökülmesi tedavisi olarak, genellikle diğer saç dökülmesi tedavileriyle birlikte reçete edilebilir. Androgenetik alopesi için diğer saç dökülmesi tedavileri arasında erkekler için finasterid (Propecia), dutasteride (Avodart) kadınlar için oral kontraseptifler veya hormon replasman tedavisi, topikal minoksidil ( Rogaine ), spironolakton (Aldactone), simetidin (Tagamet) ve daha fazlası bulunur.

Nizoral Şampuan Nasıl Kullanılır

Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamaktan kaçının. Ilık su ile saçlarınızı iyice ıslatın avucunuza yeteri miktarda şampuanı dökün. İlk yıkamada şampuan fazla köpürmez bunun nedeni saçtaki yağ, ölü deri artıkları ve kir tabakalarıdır. İkinci yıkmada şampuanı saçlarınızda 5 dakika süre ile saç derisine parmak uçlarıyla hafif oval masaj hareketleri yaparak yıkama yapın. Şampuanı 3 günde ya da haftada 2 kez kullanılmalıdır. Ketakonazol ‘ içeren şampuanlar günlük kullanıma uygun değildir. Sadece eczanelerde bu şampuanı satın alabilirsiniz. Nizoral Şampuan Kullanım Süreleri Pityriasis versicolor: 5 gün süreyle günde 1 kez kullanılır. Seboreik dermatit ve pityriasis capitis: 2 – 4 hafta süreyle haftada 2 kez kullanılır. Hasatalığın tekrar ortaya çıkmaması için, Pityriasis versicolor: Yaz döneminden önce, tek bir tedavi kürü şeklinde, 3 gün süreyle günde 1 kez. Seboreik dermatit ve pityriasis capitis: 1-2 haftada bir 1 kez kullanımı idealdir. Androgenetik Alopeside: Haftada 2 defa kullanılır.

Nizoral Şampuanın Artıları ve Eksileri

Nizoral’ın kullanımı kolaydır, doktorunuzun talimatlarına göre saç derinize şampuanlamanız yeterlidir. Reçetesiz reçetesiz biraz daha zayıf bir güç elde edebilirsiniz (yüzde 1), ancak saç dökülmesine karşı da işe yaramayabilir. Nizoral şampuan genetik tipte saç dökülmesini önlemede tek başına yeterli olmaz, finasterid gibi dht azaltıcı ilaçların yanında destek tedavi sağlamış olur.

Nizoral Şampuanın Yan Etkileri

Nizoral’ın en büyük yararı, kullananlarda sadece küçük yan etkilere neden olmasıdır. Ancak bazı insanlar ketokonazola alerjisi olabilir ve kurdeşen, kızarıklık veya nefes almada zorluk yaşayabilir. Genelde saç derisinde tahriş, aşırı kuruma, saç renginde açılmalar gibi belirtiler görülebilir.