Güncelleme 15.11.2023,8:09
A+A-

Proscar Saç Çıkarır mı?

Proscar 5 mg etken maddesi finasterid, kafa derisinin tepesinde ve ortasında erkek tipi kellik ( androgenetik alopesi ) tedavisinde kullanılır. Sadece yetişkin erkekler tarafından kullanılmalıdır. Bu ilaç, doğal vücut hormonu (DHT) miktarını azaltarak çalışır . DHT miktarının azaltılması, saçların yeniden büyümesinin artmasına ve saç dökülmesinin yavaşlamasına neden olur. Vücudun diğer bölgelerindeki tüylerin büyümesi finasteridden etkilenmez. Kadınlar ve çocuklar bu ilacı kullanmamalıdır.

 Proscar Saç Çıkarır mı?

Finasterid, prostat kanserinin önlenmesi için onaylanmamıştır. Çok ciddi bir hastalık biçimi geliştirme riskini biraz artırabilir.prostat kanseri. Faydaları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Finasteride Tablet 5 Alfa-Redüktaz İnhibitörleri Nasıl Kullanılır?

Finasterid kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınızdan temin edilebilecek olan Hasta Bilgi Broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, doktorunuzun önerdiği şekilde, genellikle günde bir kez, yiyecekle birlikte veya yemeksiz olarak ağızdan alınız.

Tablet ezilir veya kırılırsa, hamile bir kadın veya hamile kalabilecek bir kadın tarafından kullanılmamalıdır.

Bundan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın. Bir faydanın fark edilmesi 3 ayı bulabilir.

Finasterid saç dökülmesini önlemek için proscar ilacını 1/5 oranında her gün akşamları aynı saatte almak, etkisi görebilmek için en az 8 ay ve daha uzun süre kullanmak gerekir. İlaç kullanımı bırakıldığında saç dökülmesi ve incelmeler tekrar başlayacaktır.

Finasterid Yan Etkileri Nelerdir

Cinsel istekte ilk başta artışlar oluşabilir ancaka kullanım süresinde bağlı olarak libido azalması, sertleşme bozukluğu, ereksiyon olamama, semen sulanması, psiklojik sorunlar oluşma ihtimali vardır.

Bazı erkeklerde, bu ilaç seks sırasında salınan meni miktarını azaltabilir. Bu zararsızdır, ancak bazı erkeklerde tedaviyi bıraktıktan sonra bile devam etmiştir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

Doktorunuzun size sağlayacağı yararın yan etki riskinden daha fazla olduğuna karar verdiği için bu ilacın reçete edildiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişilerde ciddi yan etkileri yoktur.

Ciddi yan etkileri şunlardır:

  • Prolaktin hormonu yükselmesi
  • Meme başı akıntısı
  • Göğüs büyümesi, ağrı, hassasiyet
  • Testislerde ağrı
  • İdrar yapamama
  • Semen sulanması

Gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyiniz.

Bu ilaca karşı çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, döküntü , kaşıntı /şişme (özellikle yüzde/ dil /boğazda), şiddetli baş dönmesi , nefes almada zorluk gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtileri fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen başka etkiler fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İLGİLİ KONU:

Finasterid Dökülen Saçları Çıkarır mı? - Saç Dökülmesi Tedavisi Proscar Saç Çıkarır mı?
Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar için büyük bir sorundur. Bir çok insan için saç dökülmesi sıkıntı ve endişeye neden olabilir. Saç dökülmesi,

Proscar ne işe yarar?

Proscar, iyi huylu prostat bezi büyümesi (benign prostatik hiperplazi veya BPH) tedavisinde kullanılır. Bu hastalık sadece erkeklerde meydana gelir. Proscar, erkeklerde büyümüş olan prostat bezini küçültür.

Proscar yan etkileri kalıcı mı?

Proscar 6 ay ve daha fazla süre erkekler şunu bilmeliler ki bu ilacın yan etkileri görüldüğünde, bilinen standart bir tedavisi yok ve ilaç bırakıldıktan sonra da istenmeyen etkiler ne yazık ki devam edebilir.

Proscar Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Proscar saç dökülmesi için 1/5 oranında yani günde 1 mg olarak günün aynı saatinde alınır.