Güncelleme 12.02.2024,10:19
A+A-

Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar?

Saç rengini istediği gibi değiştirmek isteyen bayanlar sıklıkla saç cilası nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır gibi yöntemleri araştırmaktadır. Saçlarını boyatan her insan  mutlaka saç boyamak hakkında bilgi edinmeli, saçının uzunluğuna göre ne kadar boya kullanılacağını iyi ayarlamalıdır. Diğer türlü yanlış ve eksik uygulamalar istediğiniz gibi bir görüntüyü elde edemezsiniz. Saçlarının rengini değiştiren her insan, mutlaka saçlarının zamanla renginin değişeceğini bilir. Bu nedenle her zaman aynı, sağlıklı ve parlak bir görünüm olması için düzenli bakım yapılmalıdır.

Saçları boyadıktan belli bir süre sonra saç renginde azalma, matlaşma ve sağlıksız bir görünüm oluşur. Böyle durumlarda saçlarınızı yeniden boyatmak yerine saç cilası yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Saç cilası, adından da anlaşılacağı üzere saç rengini korumak, parlaklığın uzun süre korunmasına yardımcı olmak için yapılır. Saç cilası hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Saç cilası nedir, ne işe yarar?

Saç cilası, boyalı saçların zamanla renginde azalma, istenmeyen ren kusurları, yansımalarını ve matlaşmış görünümü önlemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem saç boyasının yerine geçmez yani istediğiniz tam görüntüyü sağlamaz ama cansız görünümü azaltmak için verimli bir uygulamadır.

Saçlarınızın rengini değiştirdikten sonra belli aralıklarla dip boyası yaptırmaya devam etmeniz gerekir. Eğer ombre, röfle gibi saçın tamamına değilde belli bir kısmına uygulanan boya işlemleri yaptırmış ve saç renginizin solmasını istemiyorsanız onları boyatmak yerine saç cilası yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Saç cilası, daha uyumlu renk görünümü, saçların doğal renk ışıltısını ön plana çıkarmak, saç boyanızın uzun süre dayanıklılığını artırır.

Saç cilası nasıl yapılır?

Saç cilası saçınızın rengine göre hazırlayacağı bir karışımdır. Geçmiş uygulamalarda boyanın içine su katılmasıyla hazırlanırdı günümüzde ise saçlara ışıltı katan çeşitli bileşenler katılarak hazırlanır.

Saç cilası karışımı saçların tamamına uygulanır. Eğer saçlarda bölgesel farklı renk tonları varsa bunlara göre uygun ve ayrı karışımlar hazırlanması gerekir. Saçlarda yaklaşık 30 – 40 dakika bekletip ılık suyla durulayın.

 Saç Cilası Nedir, Ne İşe Yarar?

Karışım hazırlanırken kullanılması gereken boya miktarı ve oksidasyon oranı son derece önemlidir. Saç ugulanması gereken saç cilası, saçın yapısına ve sıklığına göre doğru ayarlanmalıdır.

Evde saç cilası hazırlamak, oldukça kolay bir işlemdir. Saç cilasını iki farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kabın içerisine istediğiniz renkteki saç boyasından iki sigara izmariti boyutunda sıkın, bir paket saç kremi, bir kaşık % 6’lık oksidan ve bir bardak suyla karıştırın. Karışımın olabildiğince sulu olması gerekiyor. Eğer yoğun bir katılım hazırlarsanız, saçınızın rengi tamamen değişebilir geriye dönmekte zorlanırsınız. Saçınızın her tarafına karışımı eşit miktarda sürmeye dikkat edim. Saçta 10-15 dakika saçınızda beklettikten sonra durulayın.

Saç cilası renkleri

Saç cilası her renk için uygulanabilir. Açık yada koyu kahve, sarı, küllü sarı, kızıl gibi tüm saç renklerine yapılabilir. Eğer saçlarınızın renginin ışıltısını geri kazandırmak için kuaförünüze danışarak saç cilası hakkında öneri ve uygulanması konusunda bilgi almanız gerekebilir.

Saç cilası karışımlarının hazırlanması için aşağıdaki saç stillerine göre bilgi alın.

 • Röfleden sonra yapılan cila işlemi
 • Ombreli saça cila
 • Gri saç cilası
 • Röfleli saça cila
 • Küllü cila
 • Saçı koyulaştırmak için cila
 • Saçtaki turunculuk için cila

Kuaförünüz size yukarıdakiler hakkında farklı ihtiyaçlara göre saç cilası konusunda size yol gösterecektir. Daha farklı uygulamalarda vardır mesela evde saç cilası tarifleride yada doğal saç cilası bakımı tariflerine de rastalmanız mümkündür.

Ancak yapımı kolay gibi görünen bu uygulama, bir profesyonel tarafından yapılmadıkça istediğiniz görüntüyü elde etmeniz zor olabilir.

Saç cilası saçta kaç dakika bekletilir?

Saç cilasını uyguladıktan sonra genellikle 30-40 dakika arası saçlarda bekletilir. Eğer kuaföre danışarak yapıyorsanız bu süreler değişebilir. Çünkü saçların nasıl bir cila yapılacağı ve süresi saçın durumuna göre değişir. Aşırı renk solması oluşmuş saçlarda bekletme süresi 44 dakika olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saçınızı evde boyarken genelde karşılaşılan en sık sorunlardan birisi saçlarda oluşan turuncu yada kızıl renk aç yansımalarıdır. Kuaförde saç boyattığınızda

Saça cila ne zaman yapılır?

Saç cilası boyalı saçlar için uygulanır. Eğer saçınızın rengi ilk günkü gibi değilse, matlaşmış, solmuş, yada boyama yaptıktan sonra istediğiniz gibi olmadıysa saç cilası yaptırmaya ihtiyacınız var demektir. Doğru yapılan saç cilası sayesinde hayal ettiğiniz tonlar yakalanabilir. Saç cilası ne zaman yapılır şu şekilde sıralayalım;

Saç rengi zamanla turunculaşmış, kızıllık oluşmuş yada kına rengi gibi olduysa, yada yanlış eksik uygulamadan dolayı görüntü iyi değilse.

 • Sarı boyadan sonra saçta yeşile dönen çiğ tonlar varsa
 • Üst üste iki farklı saç rengi denemesi yapıldıysa
 • Röfle, ombre, balyaj işlemlerinde renk bozuklukları ortaya çıktıysa,
 • Saç rengi boyaya rağmen eşit olmadıysa,
 • Saçın rengi matlaşmış ve solmuşsa.

Saç cilası boyadan kaç gün sonra yapılır?

Sıklıkla merak edilen sorulardan birisi kaş gün sonra saç cilası yapılır. Saç renginiz solmuşsa, renk azalması, turunculuk, kızıllık, kına rengi yada mat bir görüntü fark ediyorsankz cila yapmanız önerilir.

Saç cilası saçı yıpratır mı?

Saç cila yapmak çok güzel olsa da ne yazık ki bu işlemler saçlara zarar verebiliyor. Saç uçlarında kırıklar, saç dökülmeleri veya saç elektriklenmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Belirli aralıklarla yapılması gerekir. Eğer böyle durumlar ortaya çıkarsa ilk akla gelen saç kremi ya da saç maskesi ile saçı onarmaktır fakat bu işlemler yeterli olmayabiliyor.

Doğru ürünlerle saç renginizi koruyun!

Boyalı saçlarda istediğini, profesyonel bir elden çıkmış saç rengi istiyorsanız saç bakım rutinin uygulamanız gerekir. Özellikle kendiniz evde saçları boyuyorsanız saç uzunluğuna göre yada daha önceden boyalıysa doğru miktarda boya ve renk açıcı uygulamanız gerekir.

Saç cilasını doğru yaparak profesyonel bir görünüm sağlayabilirsiniz. Saç renginizi ilk günkü kalmasını sağlamak için hazır olarak bulunan boyalı saçlar için geliştirilmiş bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Elseve mor şampuan külü renkte sağlamak için düzenli uygulanabilir, yada elidor renk koruyucu şampuan’ıda deneyebilirsiniz. E Vitamini, Badem Yağı & Keratin içeren Superblend formülüyle saçlarınızı temizleyip derinlemesine beslerken boyalı saçların canlılığını ve parlaklığını korumasını sağlar. Diğer şampuanlar ise;

 • L’Oreal Professionnel Serie Expert Vitamino Color
 • OGX Renk Koruyucu Orchid Oil Şampuan
 • Insight Boyalı Saçlar için Koruyucu Şampuan
 • Milkshake Boyalı Saçlar için Renk Sabitleyici Şampuan
 • Davines Minu şampuan
 • Davines Nounou şampuan
 • Kérastase Reflection Bain Chromatique
 • Love Beauty and Planet MuruMuru Yağı ve Gül Özlü Şampuan
 • Bonacure pH 4.5 Color Freeze
 • Elseve Colorvive Renk Koruyucu Şampuan
 • Kérastase Bain Therapiste
 • Urban Care Pure Coconut & Aloe Vera Saç Bakım Şampuanı
 • John Frieda İşlem Görmüş Saçlar İçin Onarıcı Şampuan
 • Herbal Essences Sülfatsız Şampuan
 • Kerastase Discipline Bain Fluidealiste Sulfate Free