Güncelleme 26.10.2023,22:45
A+A-

Setipiprant PGD2 Bloker Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Setipiprant PGD2 bloker saç dökülmesi önlemek için nasıl kullanılır, bu erken madde nedir, nereden satın alınır, fiyatı ne kadar saç dökülmesi için nasıl uygulanır bugünkü yazımızda setipiprant kullanımı hakkında detaylı bilgileri hazırladık. Pek çok ilaç şirketi, kalıp kelliği tedavi edebilecek bir ilaç üzerinde çalışıyor veya teknolojiler geliştiriyor. Çabaları sonucunda ağızdan alınan ilaç setipiprantı geliştirdiler. Yarattığı heyecana rağmen ilacın kendisinin yetersiz olduğu ortaya çıktı. Saç dökülmesinde işe yaradığına dair bazı anekdotsal kanıtlar var, ancak diğer birçok kişiye hiçbir şekilde fayda sağlamadı. Ne olursa olsun, ilacın kendisine ve işe yaramamasının nedenlerine bir göz atmak iyi bir fikirdir.

 Setipiprant PGD2 Bloker Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Setipiprant Nedir?

Tetrahidropiridoindolün bir türevi olan setipiprant, alerjik rinit ve astım için geliştirilmiş araştırma amaçlı bir ilaçtır. Bu ilacın klinik denemeleri, piyasada bulunan diğer ilaçlara göre rekabet avantajına sahip olmadığı için durduruldu.

Ancak ilacın klinik denemeleri yeniden başladı, ancak bu sefer bir prostaglandin reseptörü antagonisti, daha spesifik olarak PGD2 reseptörü olarak kullanıldı. Farklı türde prostaglandinler vardır ve şaşırtıcı bir şekilde zıt çalışırlar. Saç büyümesini teşvik ettiği gösterilen bir tür varken, onu gerçekten durduran başka bir tür var.

Science Translational Medicine’de yayınlanan bir çalışma, PGD2’nin saç uzamasına engel olabileceğini buldu ve saç dökülmesine yönelik potansiyel bir tedavi olarak yolunun araştırılmasını önerdi. Kelleşen insanların kafa derisinde daha fazla PGD2 bulundu.

Bu nedenle, eğer setipiprant prostaglandin reseptörlerinin aktive olmasını engelleyebilirse, potansiyel olarak androgenetik alopesiyi tedavi edebilir . Sonunda bu, ilaç üzerinde çalışan Kythera Biopharmaceuticals’ın 2,1 milyar dolarlık bir anlaşmayla Allergen tarafından satın alınmasına yol açtı.

Setipiprant nasıl etkili olur?

PGD2 reseptörlerinin saç foliküllerinin minyatürleşmesine yol açan olayların bir parçası olduğu varsayıldı. Dolayısıyla, eğer durdurulursa (bunun yerine setipiprantın reseptörlere bağlanması), sorunu çözebilir.

Bunun fikri, 5α-redüktaz enziminin testosteronu dihidrotestosterona dönüştürmesini durduran finasteridin çalışma şekline biraz benziyor. Bu, kalıp kelliğine neden olan birincil faktördür. Bu kulağa ne kadar umut verici gelse de, setipiprant klinik deneyleri olumlu sonuçlar vermedi.

Setiipiprant Klinik Araştırmalarının Sonuçları Neydi?

Bu ilacın saç büyümesi üzerindeki etkisine ilişkin ilk klinik çalışma, androgenetik alopesisi olan erkekler üzerinde yapıldı. Yaşları 18 ile 49 arasındaydı ve Norwood-Hamilton Ölçeğinin 3-5. aşamalarındaydılar. Katılımcılara 24 hafta boyunca günde iki kez 1000 mg setipiprant tableti (toplam 2000 mg) verildi. Randomize, plasebo kontrollüydü ve sonuçlar 4, 8, 16, 24 ve 32. haftalarda değerlendirildi.

İlacın herhangi bir yan etkisi bildirilmemesine rağmen işe yaramadı. Plasebo grubu ile setipiprant grubunun sonuçları arasında “istatistiksel olarak anlamlı” bir fark yoktu. Araştırmacılar belki daha yüksek dozların gerekli olduğunu öne sürdü. Bununla birlikte, kurucu klinik deney sonuçları genel olarak hayal kırıklığı yarattı. Bu çalışmanın sponsorluğunu bizzat Allergen üstlenmiştir.

Setipiprant etken maddesi günümüzde forum sitelerinde kullananlar vardır. Yapılan yorumlarda saç dökülmesini azalttığını bildirmişlerdir. Kullanıcı yorumlarına bakılarak kesin saç dökülmesini önlüyor diyemeyiz ancak kullanıp deneyimle ek gerek. Setipiprant satın almak için yurt internet satış sitelerinden Alibaba, Aliexpress yada başka sitelerden temin edilebilir. Fiyatı dolar kuruma bağlı olduğundan yüksektir.

Saç Dökülmesinde Setiipiprant İle Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

İşe yaramayacağı gerçeğinin dışında, bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorunlar da var. En büyük sorun ise aşırı pahalı olması. Bunları kullananlar maliyetleri binlerce dolar olarak bildiriyor. Saç ekiminden iki veya üç kat daha pahalı olabilir.

Yukarıda bahsedilen çalışmada ilacın herhangi bir olumsuz etkisi rapor edilmese de, bazı kişiler setipiprant aldıktan sonra uyku güçlüğü yaşadıklarını bildirmiştir. İlaç prostaglandin reseptörlerinin aktivasyonunu inhibe ettiğinden vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir. Bu nedenle bu ilacı kullanmayı düşünmeden önce dermatoloğunuza danışmanız gerekir. Aksi takdirde, parasal olarak muazzam bir israf olabilir.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Setiipiprant Alternatifleri

Tedaviye başlamadan önce saç dökülmesinin teşhisini bir tıp uzmanından almanız gerektiğini unutmamanız önemlidir. Arkasındaki nedene bağlı olarak doktorunuz uygun tedaviyi önerecektir. Aşağıdakiler saç dökülmesi için daha sık önerilen çözümlerdir.

Minoksidil ve Finasterid

Bu ilaçlar genellikle saç dökülmesi için tavsiye edilir. Ancak minoksidilde cilt tahrişi gibi yaygın bir sorun vardır. Ayrıca yüzde istenmeyen tüylerin büyümesine de neden olabilir. Finasterid kullananlar cinsel işlev bozukluğu bildiriyor, bu nedenle başka tedavi alternatifleri isteyen birçok insan var.

RU58841

RU58841, başlangıçta prostat kanseri tedavisi için geliştirilen, steroidal olmayan seçici bir androjen reseptör modülatörüdür (SARM). Ayrıca PSK-3841 veya HMR-3841 olarak da bilinir. Ancak araştırmacılar daha sonra saç dökülmesinin tedavisinde de etkili olabileceğini keşfettiler.

RU58841, dihidrotestosteronun (DHT) saç foliküllerindeki androjen reseptörlerine bağlanmasını engelleyerek etkili olur.

Spironolakton

Aldactone olarak da bilinen bu madde , androjenlerin reseptörlerine bağlanmasını durdurarak saç dökülmesine yardımcı olur. Ancak bu ilacın erkeklere reçete edilmediğini unutmayın. Ayrıca birçok yan etkisi vardır ve herhangi bir sonuç almanız oldukça uzun zaman alabilir.

İLGİLİ KONU

İkinci saç ekimi İstanbul Ataşehir’de bulunan Akl klinik Dr. Hasan Akil hocaya ve ekibine yaptırdım ekim olduğum tarih 29 ekim 2022 yılında 3750 greft olarak

PRP Saç Ekimi

Genellikle saç ekimi yaptırmak isteyen ancak çok genç (25 yaş altı) olduğu için gidemeyen hastalara trombositten zengin plazma tedavisi önerilmektedir. Ancak sonuçların daha da iyileştirilmesi için bu tedavinin saç ekimi ile birlikte kullanılması da önerilir. Şu ana kadar saç büyümesini kalıcı olarak geri getirebilen tek tedavi saç ekimidir.

Son sözler

Uzun yıllardır insanlar kelliğe çare bulmaya çalışıyorlar. Her ne kadar bunun mümkün olabileceği bir döneme doğru ilerliyor olsak da şu ana kadar durum böyle değil. Saç büyümesini kalıcı olarak geri getirebilecek hiçbir takviye, cihaz veya ilaç yoktur. Saç ekimi ameliyatı bunu başaran tek şey olmuştur.

Setipiprant gibi ilaçlar henüz araştırma aşamasında olduğundan işe yaradığına dair hiçbir kanıt yok. Bununla ilgili klinik deneme de başarılı olmadı. Üstelik son derece pahalıdır ve bazı yan etkileri olabilir. Yaygın olarak bildirilenlerden biri uyku bozukluğudur.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız bir dermatoloğa muayene olmanız önemlidir. Saç dökülmesi androgenetik alopesi dışında birçok farklı nedenden dolayı da meydana gelebilir. Teşhis konulduktan sonra, tüm artılarını ve eksilerini tartarak tedavi seçenekleri hakkında doktorunuza danışmalısınız.