Son Güncelleme 26.10.2023,22:38
A+A-

Avodart Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Avodart 0.5 mg saç dökülmesi için nasıl kullanılır kaç ayda etkisini gösterir, saç çıkarır mı? Dutasterid (Avodart’ta), başın üst kısmında ve kafa derisinin orta kısmındaki genetik erkek tipi saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi eden, ağızdan alınan bir ilaçta bulunan aktif bir maddedir. GlaxoSmithKline tarafından üretilmiştir.

Dutasterid, erkeklerde semptomatik benign prostat hiperplazisini (BPH) tedavi etmek için geliştirildi. Kimyasal olarak Propecia’daki aktif bileşik olan Finasteride benzer olan dutasteridin klinik çalışmalarda daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Propecia gibi dutasterid de hem erkek tipi saç dökülmesini hem de BPH’yi tedavi eder. Tedavinin ilk altı ayında mevcut saçlarınızda bir miktar seyrelme gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni, dutasteridin işe yarama şansı bulamadan saç dökülmesinin ilerlemesi veya yeni saç büyümesine yol açan minyatür saçların bir miktar dökülmesi olabilir. Bu dönemde sabırlı olmak önemlidir. Diğer saç dökülmesi ilaçlarında olduğu gibi, Avodart alan hastalar Avodart’ın etkinliğini değerlendirmek için bir yıl veya daha fazla beklemeyi beklemelidir.

 Avodart Saç Dökülmesi İçin Nasıl Kullanılır?

Avodart nasıl etkili olur?

Erkek tipi kellik (saç dökülmesi), genetik faktörlerin ve erkeklik hormonu DHT’nin (dihidrotestosteron) birleşiminden kaynaklanır. DHT üretiminin engellenmesi saç dökülmesini azaltır ve daha kalın saç üretimini artırır.

Avodart’ın etki şekli Propecia’ya benzer. Her ikisi de erkek vücudunda DHT üreten 5-alfa redüktaz 1 ve 2 enzimlerini bloke eder. Propecia esas olarak 5-alfa redüktaz 2’yi bloke ederken Avodart her ikisini de bloke eder.

Prostat testi yaptıracaksanız doktorunuza Avodart kapsülü kullandığınızı söylemeniz önemlidir. Prostat ölçümü için ölçüm birimi PSA’nız veya prostata özgü antijen seviyelerinizdir ve Avodart bu seviyeleri azaltabilir ve sonucu etkileyebilir.

Avodart saç dökülmesi tedavisinin etkisi ne kadar sürer?

Erkek tipi saç dökülmesi semptomlarında iyileşme genellikle Avodart tedavisine başlandıktan sonraki birkaç ay içinde görülür; ancak sonuçların kişiden kişiye değişebileceğini unutmamak önemlidir. Finasteride’de olduğu gibi , saçların yeniden çıktığını fark etmeye başlamadan önce Dutasteride’i bir yıl veya daha uzun süre kullanmanız gerekebilir.

Erkek tipi kellikle uğraşmak üzücü olsa da saç dökülmesini Avodart ile tedavi etmenin aşamalı bir süreç olduğunu ve sonuçların bir gecede ortaya çıkmayacağını akılda tutmak çok önemlidir.

Avodart saç dökülmesini tedavi eder mi?
Avodart normalde genişlemiş prostatı tedavi etmek için reçete edilir. Ancak erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için ‘etiket dışı’ da reçete edilebilir. ‘Endikasyon dışı’, bir ilacın başlangıçta tedavi etmek için ruhsat aldığı durumun dışında bir durumu tedavi etmek için kullanıldığı anlamına gelir.

Avodart tabletleri, özellikle başın üst kısmında ve kafa derisinin orta kısmında olmak üzere genetik erkek tipi saç dökülmesini etkili bir şekilde tedavi etmek için kullanılabilir.

Avodart, saç dökülmesinden ve erkek tipi kellikten sorumlu olan dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu engelleyen aktif madde dutasterid içerir.

Avodart dökülen saçları yeniden çıkaracak mı?

Avodart’ın, erkeklik hormonu DHT’nin üretimini bloke ederek erkek tipi kelliği tedavi ettiği bilimsel olarak gösterilmiştir. Avodart, bu hormonu bloke ederek saç dökülmesinin meydana gelme hızını azaltırken, daha kalın, daha sağlıklı saçların büyümesini destekler.

Dutasterid saç dökülmesini önlemede oldukça etkili olsa da ölü saç köklerini onaramaz. Bu nedenle saçınızın alışılmadık oranda inceldiğini veya döküldüğünü fark ettiğiniz anda tedaviye başlamak en iyisidir. Zaten erkek tipi kelliğin ileri aşamalarındaysanız, Dutasteride hala yardımcı olabilir, ancak beklentilerinizi buna göre yönetmek çok önemlidir.

İLGİLİ KONU

Günümüzde 5000 greft saç ekimi fiyatı ne kadardır, Saç ekimi, ciddi saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler arasında popüler bir işlemdir. Bu saç dökülmesi

Avodart alternatifleri

Avodart mevcut en başarılı ve etkili saç dökülmesi tedavilerinden biridir ancak aralarından seçim yapabileceğiniz Avodart alternatifleri de vardır.

Avodart vs Finasterid

Finasteride, erkeklere saç dökülmesi ve erkek tipi kellikle mücadele etmek için verilen bir Avodart UK alternatifidir. DHT üretimini engelleyerek Avodart’a çok benzer şekilde çalışır.

Finasteride, Propecia’nın markasız jenerik versiyonu olan, yalnızca reçeteyle satılan oral bir ilaçtır. Bu, pahalı markalı saç dökülmesi tedavilerine göre daha ucuz ve düşük maliyetli bir alternatif olduğu anlamına gelir.

Finasteride’in başarı oranları yüksek ancak Avodart’ın genel olarak daha başarılı olduğu düşünülüyor.

Avodart kansere neden olabilir mi?

Avodart kansere neden olmaz ancak Avodart veya benzeri saç dökülmesi tedavilerini kullanmak prostat kanseri riskinizi artırabilir. Bir klinik çalışmada, Avodart alan erkeklerde, Avodart almayan erkeklere kıyasla ciddi bir prostat kanseri türü daha sık gelişmiştir (ancak bu çok küçük bir miktardır).

Avodart kullanıyorsanız, prostat kanserini tespit eden PSA (prostat spesifik antijen) için düzenli kan testi yaptırmanız gerekir. Bu konuyu doktorunuzla konuşmalı ve eğer PSA testi yaptırıyorsanız doktorunuza Avodart kullandığınızı söylemelisiniz. Benzer şekilde, meme kanseri gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilecek memelerde hassasiyet ve büyüme gibi yan etkilere de dikkat etmek önemlidir.

Avodart ve erektil disfonksiyon

Saç dökülmesini tedavi etmek için Avodart tabletlerinin kullanılmasının bir yan etkisi olarak erektil disfonksiyon ortaya çıkabilir. Bu, tedaviniz sırasında ereksiyonu sağlayamayabileceğiniz veya sürdüremeyebileceğiniz anlamına gelir. Bu yan etki Avodart almayı bıraktıktan sonra da devam edebilir. Avodart ereksiyon bozukluğu, bu ilacı kullanan 10 erkekten en fazla 1’ini etkileyebilir.