Son Güncelleme 26.10.2023,22:38
A+A-

Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesini Önler mi?

Diane 35, yasmin yada yazz gibi doğum kontrol hapı saç dökülmesini önler mi, yeni saç çıkarır mı yada saçı gürleştirir mi, bu tip ilaçlar topikal olarak erkek tipi yakınlıktan dolayı oluşan DHT hormonu kaynaklı dökülmeleri azaltmak için pek çok kullanıcı tarafından topikal olarak serum şeklinde kullanılmaktadır.

Androjenik alopesinin ilaç tedavileri söz konusu olduğunda kadınlar  bu hastalığı önlemede bir takım yöntemleri kullanabilmektedir. Pek çok ilaç bazı kadınlar için bir dereceye kadar işe yarayabilirken, doktorlar bunları reçete etme konusunda isteksizdir ve ilaç şirketleri, özellikle kadın tipi kelliği önleme ve tedavi etme yetenekleri açısından mevcut veya yeni ilaçları test etme konusunda tam olarak kendi kendilerine düşmezler. Doktorlar, saç dökülmesinin sistemdeki androjen fazlalığından ya da androjene aşırı tepkiden kaynaklandığını bilmedikleri sürece sistemik tedaviyi (tüm sisteminizi etkileyen bir hap ya da başka bir dahili tedavi şekli) kullanmak konusunda isteksizdirler. -Sistemde “normal” miktarda androjen bulunur. Bunun nedeni, bu sistemik tedavilerin vücudun androjen seviyelerini düşürebilmesidir. Bu nedenle doktorlar sıklıkla topikal tedavileri (doğrudan kafa derisine uygulananlar) tercih etmektedir. Tedaviden en iyi sonuçlar, saç dökülmesi başladıktan sonra mümkün olan en kısa sürede tedaviye başladığınızda elde edilir, çünkü uzun süreli androjenik alopesi, saç foliküllerinin çoğunu yok edebilir. Uzun süreli saç dökülmesinden sonra anti-androjenlerin kullanılması, en azından daha fazla saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olacak ve uykuda olan ancak hala canlı olan foliküllerden bir miktar saçın yeniden büyümesini teşvik edecektir. Tedavinin durdurulması, androjenlerin başka bir şekilde kontrol altında tutulamaması durumunda saç dökülmesinin yeniden başlamasıyla sonuçlanacaktır.

 Doğum Kontrol Hapı Saç Dökülmesini Önler mi?

Anti-androjen ilaçları kullanırken vitamin ve mineral seviyenizi korumanız yardımcı olur. Uzun süreli saç dökülmesinden sonra anti-androjenlerin kullanılması, en azından daha fazla saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olacak ve uykuda olan ancak hala canlı olan foliküllerden bir miktar saçın yeniden büyümesini teşvik edecektir. Tedavinin durdurulması, androjenlerin başka bir şekilde kontrol altında tutulamaması durumunda saç dökülmesinin yeniden başlamasıyla sonuçlanacaktır. Anti-androjen ilaçları kullanırken vitamin ve mineral seviyenizi korumanız yardımcı olur. Uzun süreli saç dökülmesinden sonra anti-androjenlerin kullanılması, en azından daha fazla saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olacak ve uykuda olan ancak hala canlı olan foliküllerden bir miktar saçın yeniden büyümesini teşvik edecektir. Tedavinin durdurulması, androjenlerin başka bir şekilde kontrol altında tutulamaması durumunda saç dökülmesinin yeniden başlamasıyla sonuçlanacaktır. Anti-androjen ilaçları kullanırken vitamin ve mineral seviyenizi korumanız yardımcı olur.

Kadın tipi saç dökülmesinde şu anda FDA onaylı tek bir tedavi bulunmaktadır. Aşağıda kadınlarda saç dökülmesini tedavi etmek için şu anda kullanılan tedavilerin bir listesini bulacaksınız. Bu ilaçlardan bazıları, bu özel uygulama için FDA tarafından onaylanmamıştır; ancak bunların hepsi diğer uygulamalar için onaylanmıştır ve saç dökülmesini tedavi etmek için “etiket dışı” olarak kullanılmaktadır. Bu ajanların ve yöntemlerin etkinliği kişiden kişiye değişir, ancak birçok kadın bu tedavileri kullanmanın saçlarında ve özgüvenlerinde olumlu bir fark yarattığını bulmuştur.

Minoksidil %2 Sprey Topikal Tedavi

Yaygın androgenetik alopesisi olan kadınlar minoksidili kullanabilir ve aslında erkeklere kıyasla kadınlarda daha etkili gibi görünmektedir. Minoksidil üreticileri, kadınların minoksidilin %5’ini değil, yalnızca %2’lik konsantrasyonunu kullanmasını önermektedir. Minoksidil üreticileri, kadınların kullanımına yönelik %5 minoksidil veya minoksidilin ekstra gücünü teşvik etmek için FDA onayı almadı. Pek çok dermatolog, androjenik alopesisi olan kadınlara, kendi gözetimleri altında kullanılmaları halinde %5 minoksidil reçete etmektedir. Kadınlarda androjenik alopesi için %5 minoksidil üzerinde bazı küçük klinik araştırmalar yapılmıştır ve %5’lik solüsyonun saçın hem tutulmasında hem de yeniden büyümesinde %2’lik solüsyondan çok daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Çoğunlukla hafif ila orta derecede saç dökülmesi olan 18-45 yaş arası beyaz kadınlarla yapılan klinik çalışmalarda, minoksidile aşağıdaki yanıt rapor edilmiştir: Kadınların %19’u, 8 ay boyunca minoksidil kullandıktan sonra orta derecede saç büyümesi bildirmiştir (%19’unda orta derecede yeniden büyüme olmuştur; %40’ında minimum yeniden büyüme vardı). Bu, 8 ay boyunca içinde aktif madde bulunmayan sıvı olan plaseboyu kullandıktan sonra kadınların %7’sinin orta düzeyde saç büyümesi bildirdiği ile karşılaştırılmaktadır (%7’sinde orta derecede yeniden büyüme, %33’ünde minimal yeniden büyüme vardı).

Aldactone / Spironolakton Tedavisi

Spironolakton veya daha popüler marka adı olan Aldactone, potasyum tutucu diüretikler (su hapı) adı verilen bir ilaç sınıfındadır. Potasyum kaybına neden olmadan vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltmak için kullanılır. Aynı zamanda hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve ödem (şişlik) tedavisinde ve potasyum eksikliği ve hiperaldosteronizm (bir hormonal bozukluk) tedavisinde de kullanılır. Spironolakton iki şekilde çalışan bir antiandrojendir. Öncelikle adrenal bezlerde ve yumurtalıklarda androjen üretimini yavaşlatır. İkincisi, dihidrotestosteronun androjenetik reseptörüne bağlanmasını önleyerek androjenlerin etkisini kısmen bloke eder.

Tagamet / Simetidin

Tagamet markası altında satılan simetidin, esas olarak mide-bağırsak ülserlerini tedavi etmek için kullanılan bir histamin bloker sınıfına aittir. Histaminin bloke edici etkisi midenin aşırı asit üretmesini önleyerek vücudun ülseri iyileştirmesine olanak tanır. Simetidin ayrıca oldukça güçlü bir anti-androjenik etkiye sahiptir ve folikül reseptör bölgelerine bağlanan dehidrotestosteron formunu bloke ettiği gösterilmiştir. Simetidin, kadınlarda hirsutizmi (yüzde aşırı kıllanma) tedavi etmek için kullanılmış ve androjenik alopesisi olan kadınlarda umut verici sonuçlar veren çalışmalar yapılmıştır. Tüyleri diken diken eden sonuçlara ulaşmak için gereken yüksek dozlar nedeniyle, erkekler, olumsuz cinsel yan etkiler de dahil olmak üzere olası dişileştirici etkilerden dolayı saç dökülmesini tedavi etmek için simetidin almamalıdır.

Östrojen, Progesteron Hormonu Tedavisi

Hormon replasman tedavisi (HRT) olarak da bilinen ve genellikle menopozda reçete edilen östrojen ve progesteron hapları ve kremleri, menopozdaki veya östrojen ve/veya progesteronu başka nedenlerden dolayı eksik olan kadınlarda androjenik alopesi için muhtemelen en yaygın sistemik tedavi şeklidir. Estradiol valerat içeren hormon hapları ile doktor kontrolünde kullanımı genetik saç dökülmesini önlemede önemli ölçüde fayda vermektedir. Bazı kullanıcılar estradiol hormonunu losyon olarak da saç tiplerine sürmektedir ve fayda gördüğünü forumlarda belirtiyorlar.

Oral Kontraseptifler

Doğum kontrol hapları yumurtalıklardaki androjen üretimini azalttığı için kadınlarda androjenik alopesi tedavisinde kullanılabilir. Bununla birlikte, bir kadının yalnızca doğum kontrolünü önlemek için veya kadın tipi kelliği tedavi etmek için doğum kontrol hapı alması durumunda da aynı uyarılara uyulması gerektiğini unutmayın. Örneğin, otuz beş yaş üstü sigara içen ve “hap” alan kişiler, kan pıhtılaşması ve diğer ciddi durumlar açısından daha yüksek risk altındadır. Tıbbi ve yaşam tarzı geçmişinizi doktorunuzla iyice tartışın. Doğum kontrol hapları çeşitli hormonal formülasyonlara sahiptir ve doktorunuz, sizin özel ihtiyaçlarınız için hangisinin doğru olduğunu belirleyebilir ve siz formülasyondan fiziksel ve duygusal olarak memnun olana kadar gerekirse hapları değiştirebilir. Not: Saç dökülmesini tedavi etmek için yalnızca düşük androjen indeksli doğum kontrol hapları kullanılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Minoxil ne kadar süre saç döker, minoxidil, saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ancak herkes üzerinde etkisi ve kullanım sonuçları farklı

Nizoral, Ketokonazol İçeren Şampuanlar

Reçeteyle topikal tedavi olarak temin edilebilen Ketokonazol, halihazırda mantar enfeksiyonlarının tedavisinde antifungal bir ajan olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda anti-androjenik etkileri vardır ve adrenal bez ile erkek ve dişi üreme organları (kadınlarda yumurtalıklar) tarafından testosteron ve diğer androjenlerin üretiminde azalmaya neden olabilir. Bu etkisi nedeniyle saç dökülmesinin tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir. Nizoral şampuan yüzde 2 Ketokonazol içerir ve yalnızca kafa derisi rahatsızlıklarının tedavisi için değil aynı zamanda androjenik alopesi için diğer tedavilerle kombinasyon halinde de reçete edilir. Artık %1’lik bir versiyon reçetesiz satılıyor, ancak %2’lik reçeteli kadar etkili olmayabilir. Önemli bir yan etkisi yoktur.

Propecia, Proscar Finasterid İçeren İlaçlar

İlaç finasterid, 5-alfa redüktaz enzimini inhibe ederek, prostata zarar veren, folikül öldürücü DHT’nin üretimini inhibe eder. İlk olarak Proscar markasıyla prostat tedavisine yönelik 5 mg’lık haplar halinde pazarlandı. 1998 yılında Propecia markalı 1 mg’lık versiyonu, FDA tarafından erkeklerde saç dökülmesine karşı onaylanan ilk hap olarak pazara girdi. Hem saç dökülmesini önlemede hem de yeniden büyümeyi tetiklemede çoğu erkek için oldukça işe yarar ve bazı kadınlarda da işe yarayabilir, ancak hamilelik düşünen kadınlar ya da hamileyse bu ilaç kesinlikle alınmamalı ve doğum kusurları riski nedeniyle ilacı kullanırken hamile kalmamalıdır. Erkeklerin yüzde 2’sinden azı, sertleşme ve libido zorlukları dahil olmak üzere geçici cinsel yan etkiler yaşamaktadır. Kadınlarda bu yan etkiler görülmez.