A+A-

Genetik Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Önerileri

Saç dökülmesi genellikle birçok insanda genetik nedenlerden dolayı başlar, saçınızın inceldiğini fark ettiğinizde dökülen bölgelerde hafiften saç dipleri inflamasyon ağrıları oluşabilir. Özellikle saçlarınızın arasında boşluk olduğunu ve saç derinizin bazı yerlerde incelmeler yada seyrelmeler fark ettiğinizde, duygusal olarak rahatsız edici olabilir. Neyse ki, incelen saçları tedavi etmenin ve sorunun ilerlemesini engellemenin çeşitli yolları vardır.

 Genetik Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Önerileri

Saçlarınız Neden İnceliyor?

Yaşa bağlı saç dökülmesinin altında yatan sebepler farklıdır ancak genellikle yaygın olan iki durum sözkonusudur.

En yaygın olanı, erkek veya kadın tipi saç dökülmesi olarak da adlandırılan androgenetik alopesidir. Saçların ön her iki tarafın açılması yada genel incelmesi ilk işarettir. Bu tip saç dökülmesi günümüzde çok yaygındır kesin çözüm yolu bulunamamıştır. Ancak bazı ilaçlı tedavi yöntemleriyle geçici olarak önlenebilmektedir. Bu ilaçlar şunlardır; dutasterid, finasterid, minoxidil, ru58841, setipiprant’tır. İlaçlar genellikle dht hormonu oluşmasını azaltarak etki eder. Setipiprant ise pgd2 prostaglandin oluşmasını azaltır.

Genetik saç dökülmesi genler veya yaşa bağlı hormon değişikliklerinden kaynaklanabilir. Yavaş yavaş, erkeklere ve kadınlara özgü şekillerde ortaya çıkar. “Erkeklerde ön saç çizgisi çekilme eğilimindedir veya şakaklarda veya başın tepe kısmında incelme olabilir. Kadınlarda ise saçlı derinin büyük bir kısmını kapsayabilir veya orta kısım, kafa derisi gibi belirli bölgeleri etkileyebilir. Erkeklerde önlerde başlar kadınlarda vertex bölgesinde seyrelme olarak ortaya çıkar.

Bir diğer yaygın saç dökülmesi tipi ise telogen effluvium olarak adlandırılır. Bu tür incelme genellikle duygusal veya fiziksel strese tepki olarak aniden ortaya çıkar. Yapılan çalışmalar “Yüksek ateş, idrar yolu enfeksiyonu veya ameliyat geçirdikten sonra bu durum meydana gelebilir. Dökülme, altta yatan bir tıbbi duruma tepki olarak veya yeni bir ilaç alınmasından dolayı da meydana gelebilir” diyor.

Genetik Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmak Lazım

Birinci basamak doktorunuz, altta yatan bir durum, ilaç tedavisi, hormon değişiklikleri veya yaşlanma nedeniyle saç kaybınızın olup olmadığını değerlendirebilir. Doktor kan tahlili isteyebilir veya tedavi önerebilir. Bir uzmana görünmek istiyorsanız, saç dökülmesi tedavisinde uzmanlaşmış ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olacak birçok seçenek konusunda bilgili, kurul onaylı bir dermatoloğu ziyaret edin.

Saçlarınızı Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Doktorunuzun önerdiği tedavi türü saç dökülmesinin nedenine bağlı olacaktır. Telogen effluvium kendi başına veya altta yatan neden tedavi edildikten sonra düzelir. Doğru tedaviler uygulandığında Telogen effluvium üç ila altı ay içinde iyileşir.

Androgenetik alopesisi olan kişiler için tedavi, saç köklerini güçlendirmeyi amaçlar, böylece saç telleri kalınlaşır ve saçınız genel olarak daha yoğun görünür. Aşağıdaki tedaviler yardımcı olabilir.

Saç Dökülmesi Önlemek İçin Topikal ilaçlar

FDA, reçetesiz satılan minoxidili (Rogaine) hem erkekler hem de kadınlar için saç dökülmesi tedavisi olarak onayladı. Saç köklerinin kalınlaşmasına yardımcı olur ve saç uzamasını destekler. Saç derisine uygulanan bir sıvı veya köpük halinde gelir. Losyonların emilmesi için saç diplerinde en az 1 saat beklemesi gerekir. Köpük formunda olanlarda hemen kurumaması sağlanmalıdır.

Ağızdan Alınan İlaçlar

Son araştırmalar, onlarca yıldır yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan minoxidilin hap olarak alınmasının saç dökülmesinin tedavisinde güvenli ve etkili olduğunu ileri sürüyor. Yapılan araştırmalarda geçen yıl saç dökülmesi için oral minoxidil kullanımında bir artış olduğu görüldü. “Topikal minoxidilden yeterince fayda görmeyen veya topikal formdan dolayı kafa derisi tahrişi yaşayan kişiler için faydalıdır.”

Saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan diğer oral ilaçlar arasında finasterid (Propecia, Proscar) ve spironolakton (Aldactone) bulunur. Ağızdan alınan ilaçların yan etkileri olabilir. Örneğin, ağızdan alınan minoxidil, düşük tansiyona veya kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu nedenle, tedavi rejimini bireysel hastalar için dikkatle uyarlıyoruz” diyor.

Saç büyümesini teşvik eden vitaminler ve takviyelerden biri olan byopecia multiplex saç sağlığı, cilt bakımında faydası varmıdır. Vücutta bağışıklık sistemini

Trombosit Açısından Zengin Plazma Enjeksiyonları. (PRP yada Saç Mezoterapisi)

Bu prosedürde, saç büyümesini teşvik etmek için kendi kanınızın yüksek konsantrasyondaki bileşenleri saç derinize enjekte edilir. Trombosit yapılan her tedavinin maliyetinin 1000 ila 1.500 lira arasında olabileceğini söylüyor. İşlemi genellikle üç ay boyunca aylık olarak tekrarlarsınız ve her yıl takip tedavilerine ihtiyaç duyarsınız. Trombosit açısından zengin plazmanın saçların yeniden büyümesi için etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.

Lazer Işık Tedavileri

Düşük seviyeli LED lazer ışığı yayan cihazlar saç büyümesini teşvik edebilir. Evinizde düzenli olarak kullandığınız tarak ve kasklarda (reçetesiz) mevcutturlar. Fiyatlar birkaç yüz ila birkaç bin dolar arasında değişmektedir.

Gıda Takviye Edici Kapsülleri

Takviyeler bazen pahalı olabilir ve saçı büyüttüğüne dair sağlam bir kanıt yoktur. Eğer kullandığınız ilaçlarla etkileşime gitmiyorsa takviye edici kapsül kullanmada sorun yoktur.

Bu tedavilerden herhangi biri için önemli olan, saç dökülmesini tespit ettiğiniz anda tedaviye başlamaktır. Eğer ki uyguladığımız tedaviler sonuç vermiyorsa, saç açıklığına çok arttıysa saç ekimi yaptırmayı da düşünebilirsiniz.

Alopesi veya saç dökülmesi için vitaminler

 • Biberiye yağı
 • Elma sirkesi
 • Badem yağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Zeytin yağı
 • Çörek otu yağı
 • Soğan
 • Yeşil çay
 • Biotin, Selenyum, A, C, D ve E vitaminleri
 • Saw Palmetto
 • Kabak çekirdeği
 • Soya sütü