Son Güncelleme 26.10.2023,23:33
A+A-

Kafein Şampuan Ne İşe Yarar

Kafein içeren şampuanlar gerçekten saç dökülmesini önlemede etkisi var mı? Hayatınızın herhangi bir noktasında saç dökülmesi problemi yaşadıysanız, muhtemelen saç dökülmesini önlemek için yardımcı olacak farklı ürün seçenekleri araştırmak için biraz zaman harcamışsınızdır. Şu anda piyasada bulunan çeşitli kafeinli şampuanlar için sayısız TV, reklam panosu ve çevrimiçi reklamlardan kurtulamayacağınız bir şey.

Kafeinli şampuanlar günümüzde gerçekten işe yarayıp yaramadığını ve saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olup olmadığını görmek için kafeinli şampuanı inceliyoruz.

 Kafein Şampuan Ne İşe Yarar

Kafeinli Şampuan Nedir?

Kafeinli şampuan, saç büyümesini teşvik etmek için tasarlanmış farklı bir tedavi seçeneğidir. Bu tüt şampuanlar, saç büyümesini teşvik etmeye ve saç dökülmesine yardımcı olduğu düşünülen saf kafein özü içerir.

Şu anda kafeinli şampuanın ne kadar etkili olduğuna dair bir kanıt yok ve ortalama olarak aylık 50 TL gibi bir fiyata size mal olabilir. Ayrıca şampuanın saç dökülmesine olumlu etkisinin ne kadar süreceği de bilinmiyor ve bu nedenle şampuanı uzun süre kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Kafeinli Şampuan Nasıl Çalışır?

Kafein şampuanı, kafein özü kullanımı ile saç büyümesini teşvik etmek için tasarlanmıştır. Kafeinin bir laboratuvar kabında saç büyümesini teşvik ettiği kanıtlanmıştır, ancak kafa derisindeki saçlar için etkili olup olmadığını kanıtlamak için yeterli kanıt yoktur.

Şu anda, kafa derisine uygulandığında kafeinli şampuanın ilk çalışmaların başarısıyla gerçekten eşleşip eşleşmeyeceği konusunu çevreleyen birçok tartışma var.

Kafein, DHT’yi hedefleyerek saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir. DHT saç dökülmesinden sorumlu olan bir hormondur. Bu vücudun içinde olur ve bu nedenle, DHT’yi hedeflemek için vücuda giremeyeceğinden, kafein bazlı bir ürünü doğrudan kafa derisine uygulamanın gerçekten yardımcı olacağına dair bir kanıt yoktur.

Kafeinli Şampuan Saç Dökülmesini Durdurabilir mi?

Bu soruya verilecek cevap hayır diyebiliriz. Şu anda kafein bazlı şampuanların saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olabileceğini gösteren bir araştırma yok. Genel olarak konuşursak, saç dökülmesi tedavisi söz konusu olduğunda kafeinli şampuanlar tıp camiasında onaylanmamaktadır. Çoğu doktor, finasterid veya minoksidil gibi her ikisi de klinik deneylerde kanıtlanmış gerçek saç dökülmesi ilaçlarını önerecektir. Çünkü finasterid DHT önlediği bilinen be FDA tarafından onaylanan bir ilaçtır aynı şekilde onaylanan diğer etken madde ise minoxidil’dir. Minoxidilde topikal olarak etkisi olduğu kanıtlanan bir ilaçtır.

Kafein şampuan dışında ayrıca kafein içeren losyonlarda vardır. Bu losyonlarda kafa derisinden uygulandığında saç diplerindeki kılcar damarlarda kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerinin daha besin ile oksijen almasını sağlar. Bu sayede tüm uygulanan saçlar olumlu olarak etkilenmiş olur. Kafein yapısı itibariyle anti apoptik etken maddedir yani uyarıcı etki yapar. Kafein %3 losyon yapımı ile ilgili bilgiler sitemizde vardır. Bu özelliği ile uyuyan saç köklerini aktif edebilir. Kafein %3 losyon yapımı ile ilgili bilgiler sitemizde vardır. Soru ve görüşleriniz için forumda soru sorabilir ve bilgi alabilirsiniz.