A+A-

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır, kadın tipi saç dökülmesi (FPHL) veya androgenetik alopesi, kadınların yaklaşık yüzde 50’sinde görülür ve hastanın ailesinden her iki tarafından da miras alınır. Saç dökülmesi nesilleri atlayabilir ve ebeveynleri etkilemeyebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, aileden birinin hayatının bir noktasında bir dereceye kadar saç incelmesi yaşadığı tespit edilebilir. Bu duruma sahip hastalar saç dökülmesini ergenlik çağının sonlarından itibaren fark edebilirler ve bu durum genellikle menopozdan sonra daha da kötüleşir. Bu sorundan sıkıntı çeken kadınlar için bir çözüm var. Yaygın yanılgıya rağmen saç ekimi sadece erkeklere yönelik değildir. Artan sayıda kadın, androjenik alopesi nedeniyle saç dökülmesini önlemek için bir çok kadın saç ekimi yaptırmayı tercih etmektedir.

 Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Kadın Saç Ekimi Gerçekleri: Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Bu durum aslında hormonlara verilen anormal tepki nedeniyle foliküllerin ilerleyici minyatürleşmesi sürecidir. Bu küçülen foliküller zamanla daha küçük saçlar üretir. Yani folikül kaybolmaz, sadece küçülür.

Kadınlarda FPHL genellikle, özellikle şakak bölgesinde saç çizgisinde bir miktar gerileme ile birlikte parça hattının gözle görülür bir şekilde genişlemesiyle başlar. Bazı kadınlar ilk olarak at kuyruğunun ince olduğunu fark eder ve saçlarını istediği gibi şekillendiremez. Zaman ilerledikçe genin değişken ekspresyonu olur, öyle ki esas olarak başın üst kısmında farklı hızlarda ilerleyen incelme olur.

Gözle görülür bir dökülme olabilir veya olmayabilir. Bazı durumlarda, sadece üst kısımda değil, aynı zamanda kafa derisinin yanlarında ve arkasında da daha yaygın, hafif bir incelme olur. Erkeklerden farklı olarak, desenli saç dökülmesi olan kadınlar, klasik saç çizgisinin veya kel alanın aksine, başın tepesinde daha seyrek saç fark etme eğilimindedir. Kadınlar genellikle saçlarının tamamını kaybetmezler ancak özellikle sorun tedavi edilmediğinde saçları giderek incelir. Bu aşamada kadın saç ekimi en doğru hareket tarzı olabilir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

FPHL tedavisi, kadınlarda saç ekimi tedavileri de dahil olmak üzere hem tıbbi hem de cerrahi yaklaşımları içerir. Erkeklerin aksine kadınların saç dökülmesini tedavi edecek güvenilir bir ağızdan ilaç yoktur. Hormonal hedefin DHT (dihidrotestosteron) olduğu erkeklerde Finasterid, incelen saçların korunmasında etkili bir oral ilaçtır. Kadınlarda bu kadar iyi tanımlanmış bir hedef hormon henüz bilinmemektedir ve burada birden fazla hormonun rol oynayabileceği düşünülmektedir.

Aldactone, genellikle kadınlarda reçete edilen ve Minoxidil %2 gibi topikal ilaçlarla kombinasyon halinde bir dereceye kadar yardımcı olabilen, anti-androjenik etkileri olan bir idrar söktürücü ilaçtır . Demir eksikliği olan kadınlarda demir takviyeleri gibi Biotin gibi vitamin takviyeleri de faydalıdır. Tiroid hastalığı gibi altta yatan tıbbi sorunları dışlamak ve tedavi etmek de önemlidir. Eğer bunlar işe yaramadıysa kadın saç ekimini deneyebilirsiniz.

Tıbbi tedaviler saç dökülmesinin önlenmesinde, korunmasında ve çoğu durumda belirgin şekilde iyileştirilmesinde önemli olsa da, sonuçta kadınlarda saçları kalınlaştırmanın en etkili yolu kadın saç ekimidir.

Hangi bayanlar saç ekimi yaptırmalıdır?

Kadınlarda saç ekimi yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Kadınların çoğu bu prosedür için iyi adaylardır çünkü genellikle farklı bir düzende hafif ila orta derecede incelme, sağlam bir saç çizgisi ve başın arkasında yeterli, stabil donör saçı vardır. Özellikle ideal hastalarda saç çizgisinde veya kafa derisinin üst kısmında incelme vardır.

Androjenik alopesiden mustarip olanların ötesinde, kadınlara yönelik saç ekimi, traksiyon alopesi, travma veya kazalar nedeniyle saçlarını kaybetmiş kadınların yanı sıra kesi alanlarındaki saç büyümesini yeniden sağlamak isteyen plastik cerrahi hastaları için de iyi sonuç verir.

Kadın Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da saç ekimi ameliyatı, saç köklerinin başın arka kısmındaki donör bölgeden alınarak saç çizgisi ve kafanın üst kısmındaki alıcı alana nakledilmesini içerir.

Donör alanından alınan greftler, kadınlara yönelik iki saç ekim tekniğinden biri kullanılarak yapılabilir:

1) Saç taşıyan kafa derisinin bir şeridinin başın arkasından çıkarıldığı ve daha sonra dikilerek kapatıldığı şerit toplama veya

2) Foliküler ünite ekstraksiyonu ( FUE), Ekim merkezinin muayenehanesinde elde taşınan bir cihaz kullanılarak bireysel foliküler ünitelerin çıkarıldığı yer. Her iki teknik de transplantasyon için foliküler üniteler sağlar. Her durumda alıcı bölgede küçük kesiler yapılır. Bu kesilere yeni saç köklerini içeren greftler yerleştirilir.

Kadınlarda saç ekimi, erkeklere nasıl yapılıyorsa ayı şeildedir. Erkeklerde saç ekimi için önce saçlar kazınır. Kadınlarda ise saç kazıma işlemi yapılmadan saç ekimi yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saç ekimi sonrası hairforte procapil kullanımı, procapil, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak ve saçın daha sağlıklı uzamasını teşvik etmek amacıyla

Kadın Saç Ekimi Sonuçları ve İyileşme

Kadınlar, kadın saç ekimi için FUE tekniğini tercih edebilirler çünkü şerit prosedüründen farklı olarak işlem sonrası ağrı ve rahatsızlık minimum düzeydedir. İşlem sonrasında hastanın saçlı derisinden bir bölge kısa kesilir, ardından uzun saçlarla kaplanır.

FUE kadın saç ekimi işleminde şerit işleminde olduğu gibi doğrusal bir iz oluşmaz. Bu yaklaşım daha kısa bir saç stiline izin verir.

Her iki kadın saç ekimi tekniği de ekilen köklerin doğal görünümüyle sonuçlanır. Her iki durumda da yeni foliküller ameliyattan üç ila altı ay sonra yeni bir saç üretir. Kadınlarda saç ekiminden çıkan saçlar “yerleşir” ve hastanın ömrü boyunca uzamaya devam eder. İncelme olan bölgenin tamamen düzeltilmesi için birden fazla işlem yapılması gerekebilmektedir.

Ameliyat sonrası, şerit prosedüründen veya FUE’den sonra, kadın saç ekimindeki yeni foliküllerin iyileşmesine ve iyileşmesine yardımcı olacak talimatlar verilir. Yeni greftlerin üzerinde kabuklanmalar veya kabuklanmalar oluşacaktır. Bunlar en iyi şekilde ıslatılır. Alın ve göz çevresinde şişlik, ağrı ve gerginlik oluşabilir ancak bu geçicidir.

Striptiz işleminden sonra alınması gereken dikişler vardır ancak FUE’de bu durum söz konusu değildir. Kadınlarda saç ekiminden sonra birkaç gün ağır egzersiz yapmaktan kaçının. İyileşme için genellikle bir hafta gerekir, bundan sonra normal aktivite gibi normal şampuanlamanın yeniden başlamasına izin verilir. Prosedür çok iyi uymak gerekir.

Kadın Saç Ekimi Takip İşlemleri

En iyi sonuçları elde etmek için genellikle kadınlara en az iki saç ekimi işlemi öneriyoruz, ancak kadınların yeni saçların çıktıktan sonra nasıl görüneceğini bekleyip görme seçeneği de var. Bu noktada ikinci bir ekim işlemi isteyip istemediklerine karar verebilirler. Bir sonrakini yapmadan önce önceki foliküllerin büyümesine izin vermek için prosedürler arasında en az 12 ay beklenmesi tercih edilir. Her ne kadar hastalar hiçbir zaman daha önce sahip oldukları dolgunluğu geri kazanamasalar ya da ideal yoğunluklarına tam olarak ulaşamasalar da, kadın saç ekimi ince bölgelerin gizlenmesine ve görünümleri konusunda daha özgüvenli hissetmelerine yardımcı olabilir.

Gerçek Kadın Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları