Güncelleme 07.12.2023,7:34
A+A-

L, J ve Baston Şeklinde Şok Dökülme

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar şok dökülmeye uğrarken kök uçlarında L, J yafa baston şeklinde uçları kıvrılmış görünen şok dökülme genelde ekilen greftlerin kanala itilmesi sırasında köklerin eğilmesi yada saçın bükülmesinden dolayı oluşur. Normalde bir sorun olarak görülmez ekilen greft sağlıklı olarak tutunup büyümesine başlar. Bazen bu durum ekilen greftin tutunmasını engelleyecek derecede kanaldan yüzeye doğru kök bükülürse kök atrofi olabilir.

Ekimi yapan kişiler bu durumu göz önüne alır ve ona göre yerleştirme yapar. Daha çok işini profesyonel olarak yapan uzman bir ekimciden dolayı kökler atrofi olmaz.

 L, J ve Baston Şeklinde Şok Dökülme

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Neden Olur?

Saç ekimi sonrası şok dökülme, saç ekim operasyonunun doğal bir yan etkisidir ve birçok kişi tarafından yaşanabilir. Şok dökülme olarak adlandırılan bu durum, saç ekimi sonrası mevcut saçların geçici bir dökülmesini ifade eder. Donör bölgeden kıl kökü toplanması ve daha sonra kanallar açılarak, ekim yapılacak bölgeye aktarılması vücut için bir travma olarak kabul edilebilir. İşte şok dökülmenin nedenleri:

  1. Telogen Effluvium (Dinlenme Dönemi Dökülmesi), Saçlar normalde büyüme (anagen) ve dinlenme (telogen) dönemlerinden oluşan bir döngüye sahiptir. Saç ekimi operasyonu, saç foliküllerine travma ve stres uygulayarak bu döngüyü etkileyebilir. Operasyon sırasında uygulanan anestezi, cilt kesileri, saç köklerinin yer değiştirmesi gibi faktörler, saç foliküllerinin dinlenme dönemine girmesine neden olabilir. Bu da saçların dökülmesine yol açar. Ancak dinlenme dönemi sona erdiğinde saçlar tekrar büyümeye başlar.
  2. Kan Akışının Geçici Olarak Azalması, Saç ekimi operasyonu sırasında saç köklerinin alındığı ve yeniden ekildiği bölgelerde kan akışı geçici olarak azalabilir. Bu da saç köklerinin beslenmesini etkileyebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Ancak zamanla kan akışı normale döndüğünde saç kökleri yeniden beslenmeye başlar ve saçlar tekrar büyür.
  3. Trauma ve Stres, Saç ekimi operasyonu, saç köklerine travma ve stres uyguladığı için saç dökülmesine neden olabilir. Operasyon sırasında saç kökleri alındığı ve ekildiği için bu süreç saçlara fiziksel bir etki yapar. Bu nedenle bazı saç kökleri dökülme yaşayabilir. Ancak bu geçici bir durumdur ve saçlar genellikle 2 ila 3 ay içinde tekrar büyümeye başlar.
  4. Genetik Faktörler, Şok dökülme, genetik yatkınlığı olan kişilerde daha yaygın olabilir. Bazı kişilerde genetik olarak saç dökülmesine daha yatkın olma durumu, saç ekimi sonrası şok dökülme riskini artırabilir.

Önemli bir nokta, şok dökülmenin geçici bir durum olduğudur. Saç ekimi sonrası dökülen saçlar genellikle 2 ila 3 ay içinde tekrar büyümeye başlar ve yeni saçlar uzamaya devam eder. Geçici bir dökülme olan şok dökülme, saç ekimi işleminin başarısız olacağı şeklinde değerlendirilmemelidir.

İLGİLİ KONU

Saç ekimi sonrası vitamin kullanımı şart mı gibi bir çok soru ekim yaptıranların aklına sıklıkla gelen bir sorudur. Ekim sonrası ekilen greftlerin tutunması,

Her saç ekiminde şok dökülme olur mu?

Her saç ekimi sonrasında şok dökülme denilen durum yaşanmaktadır ve son derece normal bir durumdur.

Şok dökülme kesin olur mu?

Şok dökülme bazı kişilerde %10 bazı kişilerdeyse %90 oranında görülebilir. Dökülmenin şiddeti kişiden kişiye değişebileceği gibi bazı kişiler hiç şok dökülme yaşamaz.

Saç ekiminden sonra şok dökülme olmadı

Şok dökülme olmaması çok anormal bir durum değildir. Daha çok saçın hangi evrede olduğuna bağlıdır. Önceki yerinde büyüme dönemindeki saçlarda görülmeyebilir.