Güncelleme 21.08.2023,21:25
A+A-

L şeklinde şok dökülme

Saç ekimi şok dökülme nedir, neden olur, saç ekimi işlemi sonrasında, saç kökleri yer değiştirdiği için bazı saç telleri dökülebilir. Bu normal bir durumdur ve saç ekimi işleminden sonraki ilk 2-4 hafta içinde gerçekleşebilir. Bu dökülmeye “şok dökülme” denir.

 L şeklinde şok dökülme

Saç ekimi işlemi sonrasında saç kökleri, yeni yerlerine sabitlenene kadar bir uyum süreci yaşarlar. Bu süreçte bazı saç telleri dökülebilir ve bu durum geçici bir yan etkidir. Şok dökülme, normal bir saç dökülmesi gibi görünebilir ancak saç kökleri tamamen ölmediği için, birkaç ay içinde yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Saç ekimi işlemi sonrasında şok dökülme yaşanması normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Ancak, saç ekimi sonrası dökülmeyi azaltmak için, doktorunuzun önerilerine uymak ve saçlı deriye zarar vermemek için işlemden sonra özenle davranmak önemlidir.

Saç ekimi sonrası oluşan dökülme tiplerinden biriside L tipi şok dökülme olmasıdır. Bu durum normalde ekim yapan kişinin açılan kanala kıl kökünün fazla itilmesinden dolayı kaynaklanabilir. Kanala konulan saç kökü fazla bastırınca kök ucunda kıvrılma oluşur. Genelde bu tip L gibi uçları kıvrılmış olmaları önemli bir sorun yaratmaz. Bu tip dökülmelere baston şeklinde yada J şeklinde şok dökülmede denilmektedir.

Saç ekimi sonrası hangi vitaminler kullanılır?

Saç ekimi sonrası vücut iyileşme sürecinde olduğu için sağlıklı bir beslenme programı takip etmek ve vitamin takviyeleri almak önemlidir. İşte saç ekimi sonrası önerilen bazı vitaminler:

  1. Biotin: Saç sağlığı için önemli bir vitamindir ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Biotin takviyeleri saç ekimi sonrası dönemde kullanılabilir.
  2. Demir: Demir eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Saç ekimi sonrası dönemde demir takviyeleri almak, saç sağlığını korumak için faydalı olabilir.
  3. C vitamini: Saç foliküllerinin sağlığı için C vitamini önemlidir. Bu nedenle, saç ekimi sonrası dönemde C vitamini takviyeleri almak önerilir.
  4. E vitamini: Saç derisini nemlendirmeye ve saç köklerini güçlendirmeye yardımcı olan bir antioksidandır. Saç ekimi sonrası dönemde E vitamini takviyeleri almak önerilir.
  5. Çinko: Saçların güçlenmesi için önemlidir ve çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Saç ekimi sonrası dönemde çinko takviyeleri almak önerilir.

Öte yandan, herhangi bir vitamin takviyesi almadan önce, sağlık durumunuzu doktorunuza danışmanız önemlidir.