Güncelleme 26.12.2023,3:13
A+A-

Saç Ekimi Sonrası Finasterid Kullanımı

Saç ekimi sonrası finasterid kullanımı var olan saçların sağlıklı olarak uzaması hemde ekilen saçların yeni yerlerine daha hızlı bir şekilde adapte olması için önerilen bir tedavidir. Saç dökülmesi doğal bir süreçtir saç kökleri belirli aylarda yenilenmeye girer ve dökülüp dinlenme aşamasına geçer. Günlük 50 ila 100 tel dökülme normal olarak kabul edilir. Ancak bu sayıdan daha fazla dökülme olması işlerin yolunda gitmediğini gösterebilir.

Saç dökülmesine genetik, hormonal değişiklikler, stres, hastalık ve bazı ilaçlar gibi çeşitli faktörler neden olabilir; bu nedenle tedavi etmeye çalışmadan önce temel nedeni anlamak önemlidir.

Erkek ve kadın tipi kellik ve alopesi Areata gibi farklı saç dökülmesi türleri vardır ve tedavi, yaşadığınız saç dökülmesinin türüne bağlı olabilir.

Saç dökülmesi birçok insan için üzücü olabilir, bir çok kişi özellikle genç yaşlarda öz güvenlerini etkileyebilir. Ancak saçınızın yeniden uzamasına yardımcı olabilecek çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedaviler ilaç tedavisi, saç ekimi ve yaşam tarzı değişikliklerini içerebilir .

Popüler ilaçlardan biri, sıklıkla saç dökülmesi yaşayan erkeklere reçete edilen Finasterid’dir. Saç dökülmesine yönelik Finasterid kılavuzumuzda bu tedavi hakkında daha fazla bilgi edinin.

 Saç Ekimi Sonrası Finasterid Kullanımı

Finasterid nasıl etkili olur?

Dihidrotestosteron (DHT), testislerde ve adrenal bezlerde üretilen testosterondan türetilen bir hormondur. DHT, yüz kılları, sesin kalınlaşması ve kas büyümesi gibi erkek cinsel özelliklerinin gelişmesinden sorumludur. Ancak androjenik alopesi ( erkek tipi kellik ) olan kişilerde çok fazla DHT, saç foliküllerinin küçülmesine ve sonunda saç üretiminin durmasına neden olur.

Finasterid, testosteronun DHT’ye dönüşümünü engelleyerek çalışır. Finasterid, DHT seviyelerini azaltarak saç dökülmesi sürecini tersine çevirmeye ve erkeklerde saçların yeniden büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Finasterid, saç dökülmesi üzerindeki etkilerinin yanı sıra, prostat bezinin genişlediği ve idrar sorunlarına neden olduğu bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH) tedavi etmek için de kullanılır. Finasterid prostat bezini küçültebilir ve DHT düzeylerini düşürerek idrar semptomlarını iyileştirebilir.

Finasterid gerçekten saçları yeniden büyütebilir mi?

Klinik çalışmalar Finasteridin erkek tipi kellik için etkili bir tedavi olabileceğini göstermiştir . Androjenik alopesili 1.553 erkek üzerinde yapılan randomize, plasebo kontrollü bir çalışmada Finasterid’in, plaseboya kıyasla yeniden saç büyümesini önemli ölçüde arttırdığı bulundu.

Finasteride ile saçların yeniden çıkmasında ki başarı oranları, saç dökülmenizin ciddiyetine bağlı olarak değişir. Genel olarak Finasterid, son beş yıl içinde başlayan hafif ila orta dereceli saç dökülmesinde en etkilidir. Eğer saçlarınızı bundan daha uzun süredir kaybediyorsanız Finasteride işinize yaramayabilir veya sonuçları görmeniz çok daha uzun sürebilir.

Finasteridin etkinliğini farklı faktörler etkileyebilir:

 • Yaş
 • Saç dökülmenizin şiddeti
 • Saç dökülmesi deneyiminizin süresi
 • Tedavi rehberliğini ne kadar iyi takip ediyorsunuz?

Finasterid en az altı ay boyunca tutarlı bir şekilde kullanıldığında en etkilidir ve sonuçların ortaya çıkması bir yılı bulabilir. Finasteridin kemoterapi, otoimmün bozukluklar veya beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan saç dökülmesinde etkili olmadığını unutmamak önemlidir.

Finasterid’in olası yan etkileri nelerdir?

Her ilaç gibi Finasteride de bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Finasteridin en sık bildirilen yan etkisi cinsel işlev bozukluğudur. Buna libido azalması, erektil disfonksiyon ve ejakülat hacminde azalma dahildir.

Bu yan etkiler 100 kişiden 1’inden fazlasında ortaya çıkabilir , ancak genellikle ilacı kestikten sonra düzelirler.

Finasteridin diğer potansiyel yan etkileri arasında göğüs hassasiyeti, göğüs büyümesi ve döküntü sayılabilir. Bu yan etkiler daha az yaygındır ve genellikle ilacı kestikten sonra düzelir.

Nadir durumlarda Finasterid, yüzün, dudakların, dilin veya boğazın şişmesi ve nefes almada zorluk gibi ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Finasteride aldıktan sonra bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın.

Finasterid, hamilelik sırasında alındığında doğum kusurlarına neden olabileceğinden kadınlarda kullanılması önerilmez. Hamile olan veya hamile kalma ihtimali olan kadınların, ilaç cilt tarafından emilebileceği ve gelişmekte olan fetüse zarar verebileceği için ezilmiş veya kırılmış Finasterid tabletlerini kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Bu ilaç meni yoluyla da geçebilir, bu nedenle aktif olarak hamile kalmaya çalışıyorsanız önceden doktorunuzla konuşun.

Finasteride tedavisine başlamadan önce herhangi bir tıbbi durumu veya ilacı bir sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir. Finasterid, alfa blokerler ve bazı antibiyotikler de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler için güvenli olmayabilir.

Finasterid almadan önce ne bilmeliyim?

Finasteride almadan önce ilacın riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Finasterid tipik olarak günde bir kez yemekle birlikte veya yemeksiz tablet formunda alınır.

Erkek tipi kellik için önerilen doz günde 1 mg’dır, ancak dozaj bireysel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Asla önerilen dozdan fazlasını almayın.

Yan etki riskini en aza indirmek için ilacı her gün aynı saatte almak, alkol ve eğlence amaçlı uyuşturuculardan kaçınmak ve düzenli egzersiz ve dengeli beslenme ile sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, yan etki riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Yeniden saç büyümesini sürdürmek için Finasteride’in uzun süreli kullanımı gerekli olabilir, ancak olası yan etkileri veya onu alırken yaşadığınız değişiklikleri izlemek önemlidir. Bazen dozajınızın ayarlanması gerekebilir, hatta etkili olmaması veya çok fazla yan etkiye neden olması durumunda farklı bir tedaviye geçmek zorunda kalabilirsiniz.

Finasteride’in etkinliğini izlemek ve olası endişeleri veya yan etkileri gidermek için doktorunuzla düzenli takip randevuları önemlidir. Doktorunuza danışmadan asla dozunuzu artırmayın veya Finasteride almayı bırakmayın.

Finasterid SSS

Aşağıda Finasteride hakkında sık sorulan bazı soruları ele aldık.

Finasteride’in saç dökülmesinde etkili olması ne kadar sürer?

Finasteride aldığınızda gözle görülür herhangi bir sonuç ve saçların yeniden çıktığını görmeniz birkaç aydan bir yıla kadar sürebilir. Bunun nedeni, saçınızın ayda yalnızca yarım inç kadar büyümesi ve Finasteride yardımcı olsa bile kısa sürede sonuçları görmeyi zorlaştırmasıdır.

Finasterid saç dökülmesine çare değildir ve ilacın kesilmesi zamanla saç dökülmesinin önceki seviyelerine dönmesine neden olabilir.

Finasteride saç çizgisini yeniden uzatabilir mi?

Finasteridin tepenizdeki saçları yeniden büyütmede en etkili olduğu ve saç çizginizi yeniden büyütmede daha az etkili olduğu söylenir. Ancak bu, saç çizginizin etrafındaki saç büyümesini artıramayacağı anlamına gelmez; o kadar da işe yaramayabilir veya sonuçların görülmesi daha uzun sürebilir.

Finasteride uzun süreli kullanım için güvenli midir?

Finasterid uzun süreli kullanım için güvenli kabul edilir. Ancak yan etkilerin ve etkinliğin düzenli olarak izlenmesi tavsiye edilir, bu nedenle vücudunuz için hala iyi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için doktorunuzla düzenli olarak konuşmanız gerekecektir. Doktorunuz ihtiyaçlarınıza göre doğru takip programını size önerecektir.

Ayrıca Finasterid kullanırken yeni veya endişe verici herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız derhal doktorunuza haber vermelisiniz. Finasterid’in saç dökülmesi tedavisinde kullanımının sürekli güvenliğini ve etkinliğini sağlamak için doktorunuzla düzenli iletişim kurmak çok önemlidir.

İLGİLİ KONU

Saç ekimi yaptırdıktan sonra Finasteride kullanmanız gerekir mi?

Saç ekimi operasyonu geçirdiyseniz doktorunuz veya cerrahınız, saç büyümesini desteklemek ve daha fazla saç dökülmesini önlemek için ameliyattan sonra Finasterid almaya devam etmenizi önerebilir. Bunun nedeni, saç ekimi işleminin saç derisinin işlemle tedavi edilmeyen bölgelerindeki saç dökülmesinin ilerlemesini engellememesidir.

Finasteride almaya devam etmek, kafa derisinin nakledilmemiş bölgelerinde de erkek tipi kellik gelişiminin önlenmesine yardımcı olabilir.

Saç ekimi sonrasında Finasteride kullanımına devam etmenin potansiyel faydalarını ve risklerini doktorunuzla veya cerrahınızla tartışmanız önemlidir. İlacın özel ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığı konusunda size kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilirler ve saç büyümenizi sürdürmek ve gelecekte saç dökülmesini önlemek için en iyi eylem planına karar vermenize yardımcı olabilirler.

Kadınlar saç dökülmesi için Finasteride kullanabilir mi?

Finasterid, gelişmekte olan fetüse zarar verebileceğinden hamile olan veya hamile kalmaya çalışan kadınlara önerilmez. Finasterid’in aktif maddesi deri yoluyla da emilebilir, bu nedenle bu ilaçla temas eden hamile bir kadınsanız etkilenen bölgeyi hemen sabun ve suyla yıkamalısınız.

Saç dökülmesi yaşayan kadınlar, kendileri için güvenli olan potansiyel tedavi seçenekleri hakkında doktorlarıyla konuşmalıdır. Kadınlarda saç dökülmesine hormonal değişiklikler, stres ve bazı tıbbi durumlar da dahil olmak üzere çok çeşitli faktörler neden olabilir. Bu nedenle bir tedavi planı oluşturulmadan önce saç dökülmesinin altında yatan nedenin doğru şekilde teşhis edilmesi gerekir.

Saç dökülmesi olan kadınlar için bazı olası tedavi seçenekleri arasında topikal Minoxidil, düşük seviyeli lazer tedavisi ve bazı takviyeler yer alır. Doktorunuz ihtiyaçlarınıza ve sağlık sorunlarınıza göre özelleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Finasterid diğer saç dökülmesi tedavileriyle karşılaştırıldığında nasıldır?

Finasterid, Minoxidil ve saç ekimi ameliyatı da dahil olmak üzere saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan çeşitli seçeneklerden biridir. Her tedavi seçeneğinin avantajları ve dezavantajları vardır ve tedavi seçimi doktorunuza danışılarak yapılmalıdır.

Bazı insanlar için işe yarayan yöntem başkaları için işe yaramayabilir, bu nedenle özel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir saç dökülmesi tedavisi bulmalısınız.

Saç dökülmesi için önerilen Finasterid dozu nedir?

Saç dökülmesi için önerilen Finasterid dozu günde 1 mg’dır ancak doktorunuzun size verdiği doz önerilerine uyduğunuzdan emin olun.

Dozunuzu yemekle birlikte veya yemeksiz olarak alabilirsiniz; paketleme önerisinin ne olduğuna ve doktorunuzun ne tavsiye ettiğine bağlı olacaktır.

Finasterid prostat sağlığını nasıl etkiler?

Finasterid ayrıca prostat bezinizin büyüdüğü bir durum olan iyi huylu prostat hiperplazisini (BPH) tedavi etmek için de kullanılır. Finasterid, prostat bezinin boyutunu küçülterek çalışır ve bu da BPH ile ilişkili idrar semptomlarını iyileştirebilir.

Saç dökülmesinde Finasteride’in doğal alternatifleri var mı?

Saç dökülmesini tedavi etmek için çeşitli doğal ilaçlar önerilmiştir ve saçlarını kaybeden birçok kişi, tıbbi yardım almadan önce bunları deneyebilir.

Bunlar şunları içerir:

 • Saw Palmetto
 • Biberiye yağı
 • Kabak çekirdeği yağı
 • Soğan suyu
 • Jojoba yağı
 • Yeşil çay
 • Hindistan cevizi yağı

Ancak bu alternatif çözümlerin saçınızı yeniden büyütme yeteneğini destekleyen sınırlı kanıt vardır. Herhangi bir doğal alternatifi kullanmadan önce daima bir tıp uzmanıyla konuştuğunuzdan emin olun.