A+A-

Saç Ekiminde Ön Çizgi Nasıl Belirlenir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilere bir ön değerlendirme işlemi yapılarak ekim yapılacak alanın hacmi belirlenir. Daha sonra donör alanın kapasitesi değerlendirilerek ekim yapılacak alanın hacmine yeterli olup olmayacağı belirlenir. Boyundaki kulak arası donör bölgesinin saç ekimi için yeterli olup olmadığı değerlendirilir.

Saç ekimi kararını belirleyen temel faktör ekim yapılacak bölgedeki açıklığı kapatabilecek greft sayısıdır. Ekim yapılacak alanın büyüklüğüne ve aktarılacak greft sayısına göre işlem seanslara bölünebilir. Tüm bunlar belirlendikten sonra saç ekimi işlemlerine karar verilir.

 Saç Ekiminde Ön Çizgi Nasıl Belirlenir?

Saç Ekimi Planlamasının Önemi

Saç ekimine geçmeden önce saçın durumuna göre planlama yapılması gerekmektedir. Doğru planlama, saç ekimi uygulamalarında başarılı geri dönüşlere olanak sağlar. Böylece doğal bir görünüm elde etmek amacıyla oluşabilecek çeşitli riskler ortadan kaldırılmış olur. Uzman hekimler kişilerin cilt ve saç yapılarını derinlemesine teknik olarak inceleyerek bir plan önerir ve süreci denetler.

Saç Ekimi Planlama Aşamaları

Saç ekimi planlama süreci belirli aşamalardan oluşur. Uygulamaya başlarken doğrudan bu plan esas alınır.

Donör alanın ne kadar uygun olduğunun değerlendirilmesi,

Kişideki saç dökülmesi probleminin genel yapısının incelenmesi,

Ekilecek saçın uygunluğu için kişinin yüz özellikleri dikkate alınır.

Yüz Hatlarının Değerlendirilmesi

Ekilecek saçların mutlaka kişiye estetik uygunluk oluşturması gerekir. Kişinin yüz özelliklerine ilişkin bir değerlendirme yapılır. Ekim için hangi bölgenin kullanılacağı netleştirilir. Bu sayede her açıdan hoş bir görünüm elde edilir.

Ön Çizginin Çizilmesi ve Ekim Alanının Belirlenmesi

Saç ekimi işlemlerinde en önemli aşamalardan biri ekim alanına karar verilmesidir. Hekimin muayenesi sonucunda her danışan için farklı kararlar alınabilmektedir. Ancak bu noktada genellikle saçların çıkmaya başladığı bölgeler dikkate alınır. Ön saç çizgide önemli husus görünümün olabildiğince doğal olması estetik açıdan ekim yapıldığının belli olmamasıdır.

Kişiye özel belirlenecek olan ön çizgi ile bu saçların çıktığı kısımlar arasındaki bölge genellikle ekim alanı olarak seçilir. İleri teknoloji ile tasarlanmış bazı lazer cihaz sistemleri ile ilgili alan ölçümleri de yapılmaktadır.

İleri teknoloji ile üretilmiş bazı lazer cihaz sistemleri ile de ilgili alan ölçümleri yapılabilmektedir. Gelecekte olası bir saç dökülmesi durumunda da ekim alanı belirlenmeye çalışılır. İdeal olarak ekim işleminde cm kareye 26 ila 36 greft ekilmelidir.

Saç ekimi ön saç çizgisi nasıl olmalı?

ön saç çizgisi kişinin yüz hatlarına uygun ve doğal görünümlü olmalıdır. Uzman bir cerrah, saç ekimi planını yaparken kişinin yüz yapısını dikkate alarak doğal bir ön saç çizgisi oluşturabilir. Ön saç çizgisi, genellikle alın ve kaşların şekline uygun olarak belirlenir. FHL başlangıç hattının belirlenmesinde; kaş ortasından yukarı doğru 6.5 – 8 cm yüksekliğe göre ayarlama yapılır. Erkeklerde 7 – 8 cm mesafe kadınlarda 5.5 – 6.5 cm olarak belirlenmiştir. Genç hastalarda bu çizgi estetik doğal görünmesi için ve başarı şansı daha fazla olduğundan daha aşağıya çekilebilir ancak 6.5 cm den daha düşük saç çizgisi fazla tercih edilmesi önerilmez.

Saç Ekimi Zaman Çizelgesi Planlaması

Saç ekimi adayı olan hastalar için işlemin kaç seans yapılacağı, bir seansın bir mi yoksa iki gün mü olacağı planlanmalıdır. Ekim yapan merkezler 5500 ve üzeri grefte ihtiyaç duyan hastalara iki seans önerilir. 3000-5500 grefte ihtiyaç duyan hastalar için tek seans-2 gün planlıyoruz. 3000 ve daha az grefte ihtiyacı olan hastalar için 1 günlük tek seans planlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Saç ekimi sonrası ilk 1 ay içinde ekilen saçlarla birlikte kendi saçlarınız yani ekimden önceki mevcut saçlarınızın bir bölümünde dökülmeler oluşabilir.

Saç Köklerinde Büyüteç Neden Önemlidir?

Loupe ışık sistemi ile saç ekim merkezinde saç köklerinin durumunu değerlendirmek, saç teli sayısını belirlemek ve saç ekimi sonrası verimi belirlemek çok basittir. Özellikleri nedeniyle bu cihazla en küçük saç telleri bile görülebilmektedir. El emeği gerektiren saç ekimi işleminde, tek tek ekilen saçların hem işlem sırasında hem de işlem sonrasında yakından takip edilmesi gerekmektedir. Büyüteç sayesinde saç köklerinin zayıflaması veya ekim sonrası etkinliğinin artması gözlemlenebilir.

Epilasyon sonrası greftlerin tekli, ikili, üçlü, dörtlü ve beşli olarak sınıflandırılması çok önemlidir. Bu sınıflandırma saç ekimi sırasında sonuçların doğallığı açısından oldukça işlevseldir.

İlk Yıkama ve Takip

İlk yıkama saç ekimi tamamlandıktan sonra ertesi sabah yapılır. Ekim yapan doktor ilk yıkamayı yaparken aynı zamanda hastaya eğitim verecektir. İlk on gün hastaya verilen özel krem ​​ve şampuanla yıkama, eğitim alındıktan sonra hasta tarafından evde yapılacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yapılacak bölgenin belirlenmesinin ardından işlem tamamlandığında kişilerin birkaç şeye dikkat etmesi gerekmektedir.

  • Saç ekimi yapılan bölgeye yıkama işlemi dışında dokunulmamalıdır,
  • Yıkama, talimatlara göre 10 gün boyunca günlük olarak yapılmalıdır.
  • Yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmeli,
  • Hekimin verdiği ilaç ve kremlerin düzenli kullanılması,
  • Uyku sırasında ekim yapılan bölgedeki sürtünme engellenmeli,
  • Saçların terlemesine izin verilmemeli,
  • Rahat bir ortamda bir süre dinlenmeniz gerekir,
  • Saçların aşırı güneş ışınları, yağmur gibi etkenlerden korunması gerekir.
  • Kişilerin ilk yıkamadan sonraki 15 gün boyunca bu hususlara dikkat etmesi ve dikkatli davranması gerekmektedir.
  • Hastadan 10. gün, 1., 3., 4., 6., 9., 12. ve 15. ayların fotoğrafları talep edilerek online kontroller yapılır.