A+A-

Saç Ekimi Sonrası Minoxidil Kullanılır mı?

Saç ekimi sonrası ekilen saçların yeni yerine daha hızlı tutunması için minoxidil %5 kullanmak gerekir mi? Minoxidil sprey, saç dökülmesi yaşayan ve saç ekimi yaptırmayı düşünen kadın ve erkekler tarafından kullanılmalıdır. Devam eden saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olur ve saç ekimi sonucunun daha uzun süre korunmasına yardımcı olur.

Regaine olarak da bilinen Minoxidil, saçlarınızı kalınlaştırmak ve saç dökülmesini önlemek için doğrudan saç derinize uygulanan bir ilaçtır. Saç ekimi kalıcı olduğundan, ekilmemiş saçlarınızı kaybetmeye devam edebilir ve ekilen saçların yalnızca başka yerde saç bırakmadığı alanlar bırakabilirsiniz. Bu nedenle saç ekimi yaptırmak isteyen hastaların daha fazla saç dökülmesini önlemek için saç dökülmesi tedavisi almayı düşünmeleri gerekmektedir.

Minoxidil kullanarak gelecekteki saç dökülmesini önlemek ve mevcut saçlarınızı kalınlaştırmak için kendinize iyi bir şans vermiş olursunuz. FUE saç ekimi yaptırdıysanız, bu daha fazla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve gelecekte saç ekimi sonucunuz korunur.

 Saç Ekimi Sonrası Minoxidil Kullanılır mı?

Minoksidil Nedir?

Minoxidil, başlangıçta yüksek tansiyonu tedavi etmek için hap olarak verilen bir ilaçtır. İlaç, yan etki olarak saç dökülmesi yaşayan hastalarda saç büyümesine neden oldu. Artık ilaç esas olarak kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılıyor. Minoxidil’in solüsyon, köpük ve oral tablet olmak üzere 3 formu bulunmaktadır.

Minoksidil Köpük ve Solüsyon

Bir çözelti veya köpük olarak Minoxidil, %2 ve %5 olmak üzere 2 ana konsantrasyonda mevcuttur. Her iki konsantrasyonun da saç kalınlığını arttırdığı gösterilmiştir.

%5 Minoxidil’in saçların yeniden büyümesini ve kalınlığını %2’lik dozdan daha fazla (%45 oranında) arttırdığı gösterilmiştir (1). Bu sonuç öncelikle hastalar 1 yıl boyunca Minoxidil kullandıklarında görülür.

Minoxidil Köpük ve Solüsyonun Yan Etkileri

Minoxidil güvenli bir ilaçtır ve doktor reçetesi olmadan yerel eczanenizden satın alınabilir. Daha yüksek konsantrasyonlarda (>%5 ve %10) yan etkiler daha yaygın olabilir. Hastaların bilmesi gereken ana yan etkiler şunlardır:

  • Uygulanan bölgelerde ciltte tahriş ve kızarıklık (çoğunlukla cilt kuruluğu ve kaşıntı şeklinde görülür)*
  • Baş ağrıları
  • Sadece saçlı deride kullanıldığında dahi vücudun diğer bölgelerinde de kıl çıkması (kadın hastalarda daha sık görülür),

*Köpüklü versiyonda Minoxidil’in solüsyonlu versiyonuna göre ciltte tahriş daha az görülür. Bunun nedeni köpüklü versiyonun şişede daha az alkol içeriği içermesidir.

Oral Minoksidil

Minoxidil’i, köpük veya solüsyon versiyonunun deri döküntüsü gibi yan etkisi olan hastaların tercih ettiği bir tablet olarak bulabilirsiniz.

Tabletin, 6-12 ay boyunca tableti kullanan hastaların %66’sında etkili olduğu gösterildi; hastalar, dökülmelerinde azalma ve saçlarında genel bir kalınlaşma olduğunu bildirdi. İlacın başlangıç ​​dozları 0,625 mg kadar düşük olabiliyor ve ortalama doz 2,5 mg olmak üzere 5 mg’a kadar çıkabiliyor.

Oral Minoxidil’in yan etkileri

Tablet ağızdan alındığından topikal versiyona göre bazı küçük ekstra yan etkileri vardır. Bunlar şunlar olabilir:

  • Baş dönmesi (hastaların %8’i)
  • Vücudun diğer bölgelerinde aşırı kıllanma (hastaların %10-25’i)
  • Bacak şişmesi (%3)
  • Baş ağrıları (%9)
  • Çarpıntı (%0,9)

İLGİLİ KONU

Saç ekimi sonrası finasterid (proscar yada propecia) kulanılır mı? Saç kaybetmek doğal bir bedensel fonksiyondur. Aslında günde yaklaşık 50 ila 100 saç telini

Saç ekimi sonrası Minoxidil kullanımı

Ameliyatınızdan 1 hafta önce Minoxidil kullanımına ara vermeniz ve saç ekimi yaptırdıktan 2 hafta sonra Minoxidil’e yeniden başlamanız gerekecektir. Bu, mevcut saçlarınızın korunmasına ve devam eden saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda ekilen saçlarınızın daha hızlı yeniden büyümesini de teşvik edecektir.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra Minoxidil’i ne kadar süre kullanmalısınız?

Nakil sonrası tolere edebildiğiniz sürece Minoxidil kullanmaya devam etmeyi hedeflemelisiniz. Ekiminizi çevreleyen mevcut saçlarınızın korunmasına yardımcı olacak ve dolayısıyla saç ekimi sonucunuzun ömrünü uzatacaktır.