Son Güncelleme 27.10.2023,23:13
A+A-

Biotin Selenyum Çinko Ne İşe Yarar?

Ortalama bir insanın her gün 50 ila 100 tel saç dökeceğini biliyor muydunuz? Bu sayı çok gibi görünse de aslında bu kadar saç dökülmesi tamamen normal bir durumdur. Bazı mevsimler saç dökülmesinde artış yada azalış yaşanabilir. Her bir saç teli büyüme döngü ömrünü tamamlayınca uyku fazına girer dökülür. Herkes hayatında bir miktar saç dökülmesi yaşamıştır ancak son zamanlarda aşırı miktarda saç dökülmesi fark ettiyseniz besin alımınıza dikkat etmenizde fayda olabilir. Çünkü aşırı saç dökülmesi bazı besin eksikliklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Özellikle biyotin, çinko ve selenyumun normal saçın korunmasına katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sağlıklı saç büyümesini desteklemeye yardımcı olmak için günlük olarak Biotin 2.5 mg, selenyum 55 mg ve çinko 15 mg minerali almanız gerekir. Piyasada bir çok farklı markanın kapsülleri vardır. Bunların her biri belirli mikrogramda içeriğe sahiptir. Sağlıklı bir saç teli için 1 mg biyotin ve önerilen günlük çinko ve selenyum miktarının %100’ünü sağlayan takviye edici gıda kapsülleri almanız saçların büyümesini desteklemek için ideal bir doğal takviye haline getirir.

 Biotin Selenyum Çinko Ne İşe Yarar?

Biotin sağlıklı saç büyümesini nasıl destekler?

Sağlıklı saç büyümesi söz konusu olduğunda biotin muhtemelen en bilinen takviyedir. Biotin, vücudunuz için gerekli bir besin olan bir tür B vitaminidir (B7 vitamini). Biyotin suda çözünebildiğinden, yani suda çözündüğü ve dolayısıyla vücutta depolanamadığı için, bu vitamini yediğimiz gıdalardan elde etmek gerçekten önemlidir.

Biotin, daha kalın ve sağlıklı saçların büyümesinde önemli rol oynayan çeşitli besinlerden biridir. Bunun nedeni, biotinin vücudun saçın yapı taşları olan proteinleri, yağları ve karbonhidratları etkili bir şekilde metabolize etmesine yardımcı olmasıdır. Biotin ayrıca keratin (saçın temel yapısal malzemesi) üretimini de uyarır ve folikül büyüme hızını artırarak sağlıklı saç büyümesine katkıda bulunur. İlginç bir şekilde, bir dizi araştırma, biyotinin, bu B vitamini eksikliği olan kişilerde saçların yeniden büyümesine yardımcı olduğunu bulmuştur!

Çinko sağlıklı saç büyümesini nasıl destekler?

Çinko, vücut tarafından üretilemeyen ve diyet yoluyla sağlanması gereken önemli bir eser elementtir. Yeterli çinko almak önemlidir çünkü sağlıklı, güçlü ve kalın saçlara sahip olmak için gerekli olan protein emiliminde önemli bir rol oynar. Çinko ayrıca saç folikül gelişimi için de önemlidir ve bu da saç büyüme oranının artmasına katkıda bulunur.

Çinko eksikliği olan kişilerin saç dökülmesinde artış yaşama olasılıkları daha yüksektir ve pul pul, kuru bir saç derisi geliştirebilirler; bu nedenle, sağlıklı saç büyümesini teşvik etmek ve aynı zamanda saç dökülmesini önlemek için çinko alımınızı üst düzeyde tutmak gerçekten önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sağlıklı ve daha güçlü saçların sırlarını çözmenin yollarını arıyorsanız, başka yere bakmayın! Biotin’in saç ve tırnak büyümesi için protein

Selenyum sağlıklı saç büyümesini nasıl destekler?

Selenyum saç büyümesinde doğrudan rol oynayan bir mineraldir. Selenyum, saç derisinin sağlığını iyileştirmeye ve düzenli saç büyümesini teşvik ederek saçı beslemeye yardımcı olur, vücudun saçları büyütmek için gerekli proteinleri dönüştürmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Selenyum aynı zamanda antioksidan etkileri sayesinde hücre hasarını azaltmaya yardımcı olur, tiroid fonksiyonunu düzenler ve sağlıklı saç büyümesinin devamlılığını sağlar.