Son Güncelleme 26.10.2023,23:53
A+A-

Medohbiotin 5 mg Ne İşe Yarar?

Medohbiotin 5 mg Ne İşe Yarar Medohbiotin 5 mg Ne İşe Yarar?

Medohbiotin içindeki H vitamini saç dökülmesini önlemek, cilt sıklaşmasını artırmak, tırnakların kolay kırılmasını önlemek ve mevcut saçların kalitesini artırmak için en doğal yöntemlerden birisi biotin vitamin hapı kullanmaktadır. Saçların en temel yapı taşı olan keratin biotin ile güçlenir saç telleri daha sağlam olarak uzamaya başlar. Günümüzde saç dökülmesi kadın – erkek bir çok insanın başına gelen problemlerden biridir. Saç incelmesi, saç kayıpları ve dökülmeler insanları psikolojik olarak ta rahatsız etmektedir. Günlük olarak biotin içeren besinleri tüketmek ya da yeteri miktarda biotin içeren tabletlerden günlük olarak almak zaman içinde saçlarınızda güçlenmeler yapacak, incelmeleri ortadan kaldıracak ve dökülmeleri önlemede işe yarayacaktır.

Saç büyümesi için biotin vitamini almak etkili olur mu? Biotin, B vitamini ailesinin bir parçası olan suda çözünen bir vitamindir. Diğer bir ismi H vitamini olarak da bilinir. Vücudunuzun belirli besinleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olması için biotine ihtiyacı vardır. Ayrıca saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın sağlığında da önemli bir rol oynar. Günlük yeterli miktarda biotin almıyorsanız, saç dökülmesi veya pullu kırmızı döküntü yaşayabilirsiniz. Biotin eksikliği çok nadir görülür. Çoğu durumda, günlük beslenmenizden aldığınız biotin, sağladığı fayda bakımından yararlanmanız için yeterlidir. Yine de, birçok insan saçlarını güçlendirmek ek fayda sağlasın diye dozajlarını alımlarını artırıyor. Günlük beslenmenize biotini nasıl ekleyeceğinizi, biotin takviyesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini, olası yan etkileri ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Yapılan araştırmalar biyotin ve saç büyümesi hakkında ne diyor?

Keratin, saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan temel bir proteindir. Biotinin vücudunuzun keratin altyapısını geliştirdiği açıktır. Ancak bunun ötesinde, araştırmacılar biotinin saç veya cilt bakımındaki rolünün tam olarak ne olduğundan emin değiller. Biyotinin saç büyümesi üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar çok seyrek. Bugüne kadar, artan biotin alımının saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabileceğini gösteren yalnızca sınırlı kanıt var. Çalışmaları gözden geçirirken – aşağıda verilen ikisi gibi – alınan takviyeler sadece biotin değil diğer bileşenleri de içerdiğinden biotinin saç büyümesini etkilediğine dair kanıtlar yetersizdir. Saç büyümesindeki iyileşme tek başına biotine atfedilemez. Örneğin, 2015 yılında yapılan bir çalışmada , saçları seyrelmiş kadınlara, biotin ve diğer bileşenleri içeren oral deniz proteini takviyesi (MPS) veya 90 gün boyunca günde iki kez bir plasebo hapı (aktif tedavi yok) verildi. Çalışmanın başında ve sonunda, saçlı derideki etkilenen bölgelerin dijital görüntüleri alındı. Her katılımcının saçları da yıkandı ve dökülen saçlar sayıldı. Araştırmacı, MPS alan kadınların saç dökülmesinden etkilenen bölgelerde önemli miktarda saç büyümesi yaşadığını buldu. Ayrıca daha az tüy döktüler. Bazı yapılan araştırmalarda benzer sonuçlar elde edilmiştir. Katılımcılar, 90 ve 180 gün sonra saç büyümesinde ve kalitesinde iyileşme algıladılar.

 Medohbiotin 5 mg Ne İşe Yarar?

Günlük önerilen alım miktarı

Biyotin eksikliği nadirdir, bu nedenle Gıda ve İlaç İdaresi, önerilen bir diyet yardımı (RDA) sunmaz. BKA’lar bir kişinin yaşına, cinsiyetine ve genel sağlığına göre değişebilir. Bunun yerine, uzmanlar aşağıdaki dozaj yönergelerini tavsiye etti. 10 yaşında veya daha büyük olan herkes günde 30 ila 100 mcg almalıdır. Bebekler ve çocuklar şunları almalıdır:

 • 3 yaşına kadar: 10 ila 20 mikrogram (mcg)
 • 4 ila 6 yaş arası: 25 mcg
 • 7 ila 10 yaş arası: 30 mcg

Hamile veya emziren kişilerin daha yüksek biotin seviyelerine ihtiyacı olabilir. Sizin için doğru günlük alım miktarı hakkında doktorunuzla konuşun. Maksimum fayda sağlamak için dozajınızı nasıl güvenli bir şekilde artıracağınız konusunda rehberlik sağlayabilirler. Tavsiye edilen biotin miktarınızı diyetiniz yoluyla veya biotin takviyesi alarak karşılayabilirsiniz. Biyotin açısından zengin yiyecekler yemek Muhtemelen zaten yediğiniz yiyeceklerden günlük önerilen biyotin miktarını alıyorsunuz. Ancak alımınızı artırmak isterseniz, diyetinize daha fazla biyotin açısından zengin gıdalar ekleyebilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

 • Karaciğer veya böbrek gibi organ etleri
 • Yumurta sarısı
 • Badem, yer fıstığı ve ceviz gibi kuruyemişler
 • Soya fasulyesi ve diğer baklagiller
 • Kepekli tahıllar
 • Muz
 • Karnıbahar
 • Mantarlar

Isı, biotinin etkinliğini azaltabilir, bu nedenle çiğ veya minimum düzeyde işlenmiş yemekleri tercih edin. Biyotin miktarı da gıdadan gıdaya değişiklik gösterebilir, bu nedenle mümkün olduğunda beslenme bilgilerini okuduğunuzdan emin olun. Bu, paranızın karşılığını en fazla biyotin içeren öğeleri seçmenize yardımcı olabilir.

Biotin Takviyeleri

Diyetinizden yeterli miktarda biotin aldığınızı düşünmüyorsanız veya sadece dozajınızı artırmak istiyorsanız, takviyeler bir seçenek olabilir. Biotin takviyeleri, kapsül veya tablet formunda tezgahta mevcuttur. Biotin takviyelerinin harika bir seçimini bulabilirsiniz. Gıda ve İlaç İdaresi diyet takviyelerini düzenlemesine rağmen, ambalajı dikkatlice okumak ve yalnızca güvendiğiniz bir tedarikçiden satın almak önemlidir. Çoğu insan herhangi bir olumsuz etki olmaksızın biotin takviyesi alabilir, ancak küçük yan etkiler mümkündür. Bunlar şunları içerir:

 • Mide bulantısı
 • Kramp
 • İshal

Takviyenizi gıda ile alarak yan etki riskinizi azaltabilirsiniz. Takviyeler herkes için değildir, bu nedenle kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Potansiyel riskler ve faydaların yanı sıra uygun dozaj hakkında sizinle konuşabilirler. Doktorunuz aksini söylemediği sürece her zaman etiket üzerindeki dozaj bilgilerine uymalısınız.

Sonuçları görmen ne kadar sürer?

Çoğu insan, birkaç ay boyunca alımlarını artırana kadar gözle görülür bir fayda görmeyecektir. En iyi sonuçlar için, alımınızda tutarlı olmalısınız. Gıda yoluyla alımınızı artırıyorsanız, aslında bir fark yaratmak için yeterli miktarda biyotini almak için günlük olarak birkaç biyotin açısından zengin yiyecek yemeniz gerekir. Bir ek alıyorsanız, onu günlük olarak veya doktorunuzun size talimat verdiği şekilde almanız önemlidir. Araştırma sınırlı olmakla birlikte, 2012Güvenilir Kaynakve 2015 , sonuçların 90 gün kadar kısa bir sürede görülebileceğini öne sürüyor. Buna büyüme ve parlaklıkta bir artış dahildir. Daha yüksek bir doz ne kadar uzun süre tüketirseniz, sonuçlarınızın o kadar iyi olacağı düşünülmektedir.

Saç İncelmeleri İçin Biotin Kullanımı

Saç inceltme veya saç dökülmesi yaşıyorsanız, biotin yeniden büyümeye yardımcı olabilir. Artan biotin alımının, kalınlık ve parlaklık dahil olmak üzere genel saç kalitesini iyileştirebileceğini öne süren bazı araştırmalar var. Diyetiniz yoluyla ihtiyacınız olan biotini alıyor olabilirsiniz, bu nedenle sizin için en iyi seçenek hakkında doktorunuzla konuşun. Bazı diyet değişiklikleri veya bir biotin takviyesi önerebilirler. Sağladıkları dozaj yönergelerini izlediğinizden emin olun. Biotin takviyesi alırken olağandışı semptomlar yaşamaya başlarsanız, kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza görünün.