Son Güncelleme 27.10.2023,1:34
A+A-

Saç Gürleştiren En İyi Vitamin Hapı Hangisi?

Daha sağlıklı ve daha güçlü saçların sırlarını çözmenin yollarını arıyorsanız, başka yere bakmayın! Biotin’in saç ve tırnak büyümesi için protein parçalanmasını destekleme konusundaki iyi bilinen faydalarından C Vitamininin antioksidan güçlerine kadar, saçınızı içten besleyebilecek temel besinleri keşfedeceğiz. Saç büyümesi için en sevdiğimiz 10 vitamin ve takviyemizi keşfetmek için okumaya devam edin.

Saç uzatan vitaminler işe yarıyor mu?

Saç büyüme takviyelerinin etkinliği büyük ölçüde saç dökülmesinin veya saç büyüme sorunlarının altında yatan nedene bağlıdır. Bazı takviyeler, saç dökülmesinin veya yetersiz saç büyümesinin besin eksiklikleriyle ilişkili olduğu durumlarda fayda sağlayabilir. Bu formüller, saç sağlığını ve büyümesini destekleyen temel vitaminleri, mineralleri ve diğer besinleri sağlamak üzere özel olarak tasarlanmıştır.
Saç büyüme takviyelerinin etkinliğini belirlemek için araştırma ve içerik kalitesi gibi faktörleri dikkate almak çok önemlidir. Bazı şirketler, formüllerinin etkinliğini değerlendirmek, saç büyümesini ve belirli vitamin veya besinlerin etkisini ölçmek için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca malzemelerin kalitesinin değerlendirilmesi de önemlidir. Saç sağlığını desteklediği bilinen bilimsel olarak desteklenen besin maddelerinin bir karışımını birleştiren takviyeleri arayın.

1. Biotin B7 Vitamini

Geçmişte saç büyüme vitaminlerini araştırdıysanız, muhtemelen B7 veya H vitamini olarak da adlandırılan biyotinle karşılaşmışsınızdır. Biotin, vücudun saç ve tırnak büyümesi için gerekli olan proteini parçalamasına yardımcı olur.

Çoğu insan biyotin ihtiyacını doğal olarak gıda yoluyla elde ettiğinden biyotin eksikliği nadirdir. Bazı harika biyotin besin kaynakları arasında organ etleri, yumurtalar, fasulyeler, kuruyemişler, tohumlar ve bazı sebzeler bulunur. Önerilen diyet miktarı günlük 30 mikrogramdır ve hamile veya emziren kişiler için bu miktar artar.

2. C Vitamini

Serbest radikaller ve antioksidanlar arasındaki dengenin saç sağlığı için önemli olduğunu zaten biliyoruz çünkü serbest radikallerin fazlası saça zarar verebilir. C vitamini, serbest radikallerden kaynaklanan oksidatif stresi yönetmeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Vücudumuz ayrıca saç yapısında önemli bir rol oynayan bir protein olan kolajen üretmek için C vitamini kullanır.

C vitamini için önerilen diyet miktarı kadınlar için 75 mg, erkekler için 90 mg arasındadır. Narenciye, dolmalık biber ve brokoli gibi yiyecekler harika C vitamini kaynaklarıdır. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet tüketmeyenlerde C vitamini eksikliği olabilir.

 Saç Gürleştiren En İyi Vitamin Hapı Hangisi?

3. D Vitamini

Son araştırmalar, D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasında bir bağlantı olduğunu ve D vitamini eksikliğinin Türkiye’de yaygın bir sorun olduğunu göstermiştir. D vitamini eksikliğinin dünya çapında yaklaşık 1 milyar insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Neyse ki araştırmalar, D vitaminini beslenmenize dahil etmenin folikül büyümesini desteklemeye yardımcı olabileceğini gösterdi, bu yüzden sağlıklı saçlar için en önemli vitaminlerimizden biridir.

En büyük doğal D vitamini kaynağımız güneş ışığıdır, ancak yalnızca güneşe maruz kalarak yeterli miktarda D vitamini almak zor olabilir. Bu nedenle düzenli olarak D vitamini takviyesi almak, vücudunuza sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermenize yardımcı olabilir.

5. Demir

Vücudumuz demiri kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasına yardımcı olmak için kullanır ve özellikle kadınlarda demir eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri saç dökülmesidir. Demir içeriği yüksek olan bazı yiyecekler arasında kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, ıspanak ve tam tahıllar bulunur.

Demir, sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olmakla birlikte, demir eksikliğiniz yoksa sorun yaratabileceğinden demir takviyesi eklemeden önce doktorunuzla konuşmanızı öneririz. Aşırı demir vücut için toksik olabilir.

6. Çinko

Çinkonun bağışıklığı destekleyici faydaları sıklıkla dile getirilir ancak aynı zamanda sağlıklı saçları destekleme üzerindeki potansiyel olumlu etkisi nedeniyle de araştırılmaktadır. Kesin rolü belirsiz olmasına rağmen çinko, hormonların, enzimlerin ve proteinlerin yapısını ve fonksiyonunu yönetmede rol oynayan önemli bir mikro besindir. Aslında çinko eksikliği geçici saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Katılımcıların çinko ve bakır oranları ölçüldükten sonra bu çalışma, saç sağlığı ile çinko durumu arasında bir ilişki olabileceğini buldu. Bu nedenle diğer mikro besinlerin yanı sıra yeterli çinko seviyelerinin korunması sağlıklı saçları destekleyebilir.

Erkekler için önerilen günlük çinko alımı 11 mg, kadınlar için ise 8 mg’dır. Dana eti, kuzu eti ve istiridye en fazla çinkoyu içerse de bitki bazlı bir diyet uygulayanlar yine de kabak çekirdeği, baklagiller ve fındık gibi gıdalardan çinko alabilirler. Asıl zorluk, bitki bazlı kaynakların, besin emilimini biraz daha zorlaştırabilecek özellikler ( fitatlar adı verilen ) içermesidir. Yani, eğer bu minerali yalnızca beslenme yoluyla yeterince alamıyorsanız, takviye almak yardımcı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Xpecia tablet ne için kullanılır, xpecia Erkek Tablet, saç dökülmesi problemlerine yönelik olarak üretilen bir takviye edici gıda ürünüdür. Bu tabletler, saç

7. Protein

Çoğu insan proteini kas büyümesi ve gelişimiyle ilişkilendirse de saçlarımızın çoğunu da protein oluşturur. Protein bir makro besindir; bu, vitamin ve minerallerden farklı olarak vücudumuzun büyük miktarda proteine ​​ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Protein, saç gövdesinin genel yapısına ve bütünlüğüne katkıda bulunan şeydir. Yani saç protein eksikliğinde zayıflar, kırılganlaşır ve hasar görmeye yatkın hale gelir. Diyetinizle fazla protein alamıyorsanız, protein tozu eklemek vücudunuza güçlü kasları, saçları ve tırnakları desteklemek için ihtiyaç duyduğu şeyi vermenize yardımcı olabilir.

8. Keratin

Keratin lifli bir protein olup vücutta yapısal destek ve saç sağlığı açısından önemlidir. Çalışmalar keratin takviyesinin saç büyümesini, dolgunluğunu ve parlaklığını destekleyebileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, vitamin ve minerallerin yanı sıra 500 mg keratin takviyesi alan katılımcılar, 90 gün sonra saç dökülmesinde önemli bir azalma fark ettiler. Keratin bakımı, Yeni Zelanda’nın dağlık bölgelerindeki çimenli ovalarda dolaşan serbest dolaşan koyunlardan toplanan yünlerden elde edilir.

9. Kolajen

Kollajen, saçlarımız da dahil olmak üzere vücudumuzdaki çeşitli dokuların yapısal çerçevesini oluşturan bir proteindir. Kollajen sağlıklı, beslenmiş bir saç derisi için gereklidir ve bu da saçın optimal büyümesini destekleyebilir.

Kolajenin çeşitli besin kaynakları vardır. Nitekim yumurta kabuğu zarının da bunlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Yumurta kabuğu zarı, genel saç sağlığı için önemli olan kolajen, elastin, keratin ve hyaluronik asit içeren vejetaryen bir takviye seçeneğidir. Bir pilot çalışmada katılımcılar, 50 gün boyunca 300 mg yumurta kabuğu membranı takviyesi yaptıktan sonra saçların daha parlak, daha kalın ve daha nemli olduğunu fark ettiler.

10. Panax Ginseng

Ginseng, konu saç sağlığı olduğunda da ümit verici potansiyele sahip olabilecek bir bitkidir. İn vivo çalışmalar ginseng’in saç büyümesini destekleme potansiyelini göstermektedir; ancak kesin sonuçlara varabilmemiz için ek araştırmalara ihtiyaç vardır. Özellikle, kırmızı ginseng ekstraktının, ginsenosidler olarak bilinen aktif bileşikleri ile birlikte, insan dermal papilla hücrelerinin (hDPC) aktivitesini arttırdığına inanılmaktadır. Bunu, saç folikülü kök hücre büyümesi için gerekli olan sinyal yolları olan ERK ve AKT’yi aktive ederek yapar.

Ayrıca, ginseng’in saç dökülmesiyle ilişkili bir hormon olan DHT (dihidrotestosteron) tarafından indüklenen androjen reseptör transkripsiyonunu inhibe ederken saç matrisi keratinosit proliferasyonunu yukarı doğru düzenlediği bulunmuştur.

11. Ginkgo Bloboa

Bu bitkisel öncelikle kan dolaşımını artırıcı etkisiyle ön plana çıkmaktadır. Dokulardaki hücrelere daha fazla besin, oksijen taşınmasını sağlayarak sağlıklı hücre gelişmesini destekler. Diğer erkileri stres azaltıcı özellikleriyle bilinen popüler bir adaptojendir. Ancak son araştırmalar, sağlıklı saçların geliştirilmesindeki potansiyel rolüne işaret ediyor. Ön araştırmalar, ashwagandha’nın topikal olarak uygulandığında saç derisi dolaşımını iyileştirebileceğini, bunun da saç köklerine besin dağıtımını iyileştirebileceğini ve büyümelerini destekleyebileceğini öne sürüyor.

12. B6 Vitamini (Piridoksin)

Saç sağlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Sağlıklı hızlı saç uzamasına yardımcı olur. Saç dökülmesini önlemede çok faydası vardır. Saç derisindeki hücrelerin yenilenme hızını artırarak daha güçlü saçlar için vücuda destek sağlar.